To najznamienitszy z chórów naszych północno-wschodnich sąsiadów.
W sali widowiskowo-kinowej Pasłęckiego Ośrodka Kultury 19 grudnia odbył się koncert Państwowego Chóru Wileńskiego „Vilnius”. Widzowie mieli okazję usłyszeć muzykę współczesnych kompozytorów z regionu Morza Bałtyckiego. – Jesteśmy niezmiernie zaszczyceni, że możemy w naszym mieście gościć tak znamienity chór – powiedział na wstępie Wiesław Śniecikowski, burmistrz Pasłęka. – Mam nadzieję, że ten dzisiejszy występ w ich wykonaniu pozwoli nam lepiej przeżywać okres Bożego Narodzenia – dodał.
Jak podkreślał włodarz miasta, zaproszenie artystów do Pasłęka było możliwe dzięki ścisłej współpracy instytucji kulturalnych powiatu elbląskiego. – To wyjątkowe wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez zaangażowania Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego, Elbląskiej Orkiestry Kameralnej i Pasłęckiego Ośrodka Kultury. Dlatego chciałbym niezmiernie podziękować dyrektorom i pracownikom tych instytucji, że dzięki nim będziemy mogli doświadczać tego dobra i piękna – podkreślał.
Burmistrz Śniecikowski przypomniał także w skrócie historię i osiągnięcia litewskiego chóru. Podkreślił, że grupa artystyczna, którą podziwiali pasłęczanie, ma już ponad 50-letnią historię. Państwowy Chór Wileński (Vilnius State Choir) rozpoczął bowiem działalność zawodową w 1970 roku. – Bez trudu dostrzegą państwo, że ich wyjątkową cechą jest połączenie kreatywności i profesjonalizmu, występy są interesujące i niekonwencjonalne, a wykorzystywane rozwiązania artystyczne niezwykle nowatorskie – przedstawiał śpiewaków.
Vilnius to grupa doceniana na arenie międzynarodowej. Zespół występował na europejskich festiwalach muzyki chóralnej, jest także oficjalnym chórem występującym na wydarzeniach reprezentacyjnych Prezydenta Republiki Litewskiej, tamtejszego sejmu i rządu.
W ciągu pięćdziesięciu lat działalności twórczej zorganizował ponad 3000 koncertów, odwiedził wszystkie regiony Litwy, a także Łotwę, Estonię, Hiszpanię, Danię, Niemcy, Austrię, Rosję, Szwecję, Białoruś, Polskę, Gruzję i inne kraje. Wydał 15 płyt CD, ponad 300 nagrań utworów jest przechowywanych w archiwach Litewskiego Narodowego Radia i Telewizji.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się