Mieszkańcy Malborka chcieliby, aby patronką ich miasta została Najświętsza Maryja Panna. Władze diecezji podkreślają, że w tej materii najważniejsza jest cierpliwość.
Malborscy radni zobowiązali prezydenta miasta Marka Charzewskiego, do rozpoczęcia działań, które doprowadzą do oficjalnego uznania Najświętszej Marii Panny patronką ich miejscowości. Uchwałę w tej sprawie Rada Miasta Malborka przyjęła jesienią ubiegłego roku. Teraz pismo skierowano do biskupa elbląskiego.
Władze diecezji potwierdzają, że wniosek z Malborka wpłynął do kurii, jednocześnie zaznaczają, że w tej sprawie potrzebna jest cierpliwość . - Pismo od burmistrza Malborka dotarło do księdza biskupa elbląskiego. Potrzebny jest jednak czas na przeanalizowanie uwarunkowań historycznych i współczesnych - wyjaśnia ks. dr Piotr Towarek, rzecznik prasowy diecezji elbląskiej.
Jak wskazuje łacińska nazwa miasta Mariaeburgum nawiązuje wprost do patronatu Najświętszej Maryi Panny. - Podobnie dawna nazwa Kwidzyna - Marienwerder - Wyspa Maryi, czy Fromborka - Frauenburg - Gród naszej Pani - wylicza. Ks. Towarek zwraca uwagę, że łączy się to także z duchowością krzyżaków, budowniczych miasta. W wiekach średnich kult maryjny był żywy w Malborku, zwłaszcza w kościele przyzamkowym pw. św. Jana Chrzciciela.
Kult Matki Bożej w Malborku to oczywiście nie tylko sprawa historyczna. Także już po II wojnie światowej wraz z przybyciem na te tereny Polaków, oddawano tu cześć Najświętszej Panience co trwa zresztą do dziś. Warto wspomnieć, że w Malborku jedna z parafii nosi wezwanie Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W mieście odprawiane są regularne nabożeństwa ku jej czci. Z kolei w kościele św. Jana Chrzciciela w każdy czwartek wierni uczestniczą w nabożeństwie do Matki Boskiej Malborskiej. Ważnym aspektem przywiązania mieszkańców do Maryi jest także zrekonstruowanie monumentalnej postaci Marii z Dzieciątkiem, która znajduje się na malborskim zamku.
- Współcześni mieszkańcy Malborka, którzy są katolikami, ogłoszenie przez Stolicę Apostolską patronatu Maryi nad miastem, na pewno przyjmą z radością. Jednak procedura w tej sprawie może trwać kilka, a może i kilkanaście miesięcy - zaznacza rzecznik.- Oficjalne potwierdzenie patronatu Najświętszej Marii Panny dla mieszkańców będzie miało ogromne znaczenie i będzie wsparciem w podtrzymywaniu wartości chrześcijańskich w naszym mieście - podsumowuje burmistrz Charzewski.