Nowy numer 47/2023 Archiwum

Ostatnie pożegnanie ks. prał. Żołnierkiewicza przejdź do galerii

Mszy pogrzebowej przewodniczył bp Józef Wysocki.

Ks. prał. Jan Żołnierkiewicz (1933-2022) zmarł 5 kwietnia. Z Malborkiem związał się w 1983 r., kiedy został proboszczem parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Funkcję tę pełnił do 2009 r., po przejściu na emeryturę pozostał w parafii.

W ostatnim pożegnaniu ks. prał. Żołnierkiewicza wzięli udział bp Józef Wysocki, który przewodniczył Mszy św., bp Jacek Jezierski, który wygłosił homilię i bp Wojciech Skibicki, licznie zgromadzeni kapłani i mieszkańcy miasta.

Bp Jezierski zwrócił uwagę, że czas spędzony w Malborku ks. Jan Żołnierkiewicz wypełnił intensywną pracą. - Parafia była rozległa terytorialnie i liczna. Należało do niej wielu wiernych. Zobowiązany przez biskupa, ksiądz proboszcz Jan podejmował starania o podział parafii. Ostatecznie powstały trzy nowe wspólnoty – mówił bp Jezierski.

Ks. Żołnierkiewicz pełnił m.in. funkcje dziekana, kapelana służb mundurowych i szpitala. - Związał się z malborską „Solidarnością”, stąd w jego kościele były odprawiane Msze św. za ojczyznę. Z wielkim zapałem prowadził także duszpasterstwo nauczycieli, organizował cykle wykładów, zapraszał znanych i kompetentnych prelegentów. Przyczynił się do powstania Publicznego Gimnazjum Katolickiego w Malborku w 2002 roku, z czasem ta szkoła przekształciła się w zespół szkół na wszystkich poziomach - przypomniał biskup elbląski.  

W dalszej części homilii bp Jezierski zwrócił uwagę, że w 1986 r. kapłan zaprosił do parafii katechistów Drogi Neokatechumenalnej z ks. Alfredem Cholewińskim, liderem Drogi w Polsce. - W parafii - i pośrednio w mieście - zaczęła się wielka i systematyczna ewangelizacja dorosłych, która trwa do dziś. To także wielkie dzieło, ale też ogromny osobisty wysiłek ks. Żołnierkiewicza - podkreślił bp Jezierski.

Głos w czasie uroczystości pogrzebowych zabrał także Wojciech Handke, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich im św. Jana Pawła II. - Ks. Jan kochał młodzież. Chciał, aby mogła ona wzrastać w środowisku opartym na wartościach ewangelicznych, stąd też mimo wielu zadań duszpasterskich podjął się kolejnego - stając się narzędziem w ręku Boga z odwagą utworzył w 2002 r. szkołę katolicką. Miał wizję tej szkoły i realizował ją. Pragnął, aby ta szkoła przez swoje nauczanie i wychowanie kształtowała wrażliwość na prawdę i piękno - mówił.

We wspomnieniach dyrektora placówki ks. Jan pozostanie jako kapłan, który uczył młodzież odnajdywania samego siebie, szukania prawdziwych wartości i opierania się na tych, którzy te wartości przekazują i nimi żyją. - Uczył też umiłowania Eucharystii, dlatego też w każdy czwartek sprawował w szkole Mszę św., a w swoich homiliach zachęcał młodzież do budowania swojego życia na fundamencie słowa Bożego i przylgnięcia do Jezusa Chrystusa - podkreślił W. Handke.

Ciało ks. prał. Jana Żołnierkiewicza złożono do grobu na cmentarzu komunalnym w Malborku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy