Kurs biblijnego języka hebrajskiego

Rusza kurs biblijnego języka hebrajskiego dla dorosłych.

Kurs nauki biblijnego języka hebrajskiego, który na początku tego roku zorganizował dla młodzieży ks. Jakub Altman okazał się na tyle dużym sukcesem, że już 13 maja ruszy jego „dorosła” edycja. Zorganizowanie tej edycji kursu umożliwiły parafia św. Urszuli Ledóchowskiej w Malborku oraz Elbląska Szkoła Biblijna.

Podobnie jak w przypadku pierwszego kursu, organizatorzy zapraszają do udziału osoby, które chcą się dowiedzieć jak Pismo Święte brzmi w oryginale. - Myślę, że umiejętność czytania i usłyszenia oryginału porusza jakąś strunę w duszy człowieka i bardziej uwrażliwia na to, co Bóg chce mu powiedzieć - mówi ks. Altman. - Jest wiele cech Biblii Hebrajskiej, zwłaszcza w poezji, których nie da się oddać za pomocą języka polskiego. Po prostu my tak czegoś nie nazywamy, stosujemy zupełnie inne konstrukcje, inne zabiegi retoryczne, nasza mentalność jest inna, a znaczenie słów nie pokrywa się. Po sięgnięciu do oryginału może się np. okazać, że jakiś fragment odkrywa przed nami więcej bardzo bogatych teologicznie znaczeń niż tłumaczenie polskie albo że np. jest... rymowany - zauważa.

Kurs dla dorosłych to w sumie osiem półtoragodzinnych spotkań. Forma się nie zmienia. - Najpierw poznajemy jakieś nowe zagadnienie dotyczące biblijnego języka hebrajskiego. Zaczynamy od spółgłosek i samogłosek, następnie są reguły czytania oraz podstawowe wiadomości o akcentach i znakach diakrytycznych. Druga część każdego spotkania poświęcona jest wyłącznie czytaniom mszalnym, które przypadają na najbliższą niedzielę. Ćwiczymy na nich umiejętność czytania i poznane reguły, ale przede wszystkim staraliśmy się spotkać ze słowem Bożym - objaśnia ks. Jakub.

Zapisy trwają do 7 maja.

Całość artykułu "Gościu Elbląskim" na 8 maja.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..