Nowy numer 39/2023 Archiwum

Obchody 3 maja w katedrze elbląskiej

Bp Jezierski: Świętując rocznicę Konstytucji 3 maja, musimy pamiętać, że wolność, którą się cieszymy, jest utracalna.

Biskup elbląski dr Jacek Jezierski przewodniczył Mszy Świętej w intencji ojczyzny sprawowanej dziś w katedrze św. Mikołaja w Elblągu. W Eucharystii w święto Matki Bożej Królowej Polski oraz w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczestniczyli przedstawiciele władz centralnych, samorządowych, żołnierze, przedstawiciele szkół oraz wierni parafii katedralnej.

W homilii biskup Jezierski nawiązywał do dzisiejszego czytania z Apokalipsy św. Jana. Przypominał, że jest to księga, która w powszechnym odbiorze zawiera wiele grozy i nieszczęścia. – Występują w niej opisy mroczne, bestie. Ale nie jest to księga wieszcząca zagładę. W jej treści należy odnaleźć słowa otuchy. W sumie jest to księga pocieszenia pisana dla prześladowanych wyznawców Chrystusa. Jest to księga, której główne przesłanie zostało zakodowane, ukryte – mówił duszpasterz.

Biskup Jezierski zwracał uwagę, że dziś kiedy celebrujemy 231. rocznicę uchwalenia pierwszej ustawy zasadniczej dla Polski, w sąsiadującej z nami Ukrainie trwa wojna. – Agresorem jest Federacja Rosyjska. Zaatakowany został naród ukraiński. Ukraińcy bronią swojego terytorium i walczą o niezależność – mówił. – Obrazy wojny oraz informacje, które do nas docierają, mają apokaliptyczny charakter. Budzą grozę, ale także współczucie i solidarność z broniącymi się. Jest to apokalipsa w potocznym znaczeniu tego słowa. Jeźdźcy Apokalipsy, bestie, potwory, destrukcja – wyliczał.

- Pokój i bezpieczeństwo, wydawało nam się, zawitały na zawsze do Europy. Biblia przestrzega przed łatwym przyjmowaniem takich zapewnień. Zwłaszcza, że znów pojawiają się fałszywe ideologie, w tym przypadku neoimperializm, który uzasadnia agresję. Pojawiają się szaleńcy, dla których życie osoby i całych populacji nie ma żadnej wartości – wyjaśniał. – Musimy więc zawsze pamiętać, że wolność, którą się cieszymy, jest utracalna, przez brak wspólnej o nią dbałości i przez brak zaangażowania na rzecz jej utrzymania – podkreślał.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast