Rekolekcje powołaniowe w elbląskim seminarium

- Nie będzie dobrego księdza czy męża, ojca, jeśli nie będzie dobrego chrześcijanina - mówi ks. Maksymilian Ślizień, prowadzący rekolekcje.

Pozytywnie na zaproszenie do udziału w letniej edycji rekolekcji powołaniowych w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji elbląskiej odpowiedziało aż 15 młodych mężczyzn. A to według ks. Maksymiliana i kleryków, którzy im towarzyszą, duża grupa osób.

- Najważniejsze jest zaproszenie indywidualne. Co więcej, rekolektanci, którzy brali już udział w rekolekcjach powołaniowych, zapraszają swoich kolegów do uczestnictwa w kolejnych - mówi kl. Kacper Nogowski. Ze swojej parafii Miłosierdzia Bożego w Kwidzynie udało mu się zaprosić na rekolekcje 3 chłopaków. Wśród nich jest Jan Reniecki, tegoroczny maturzysta.

- Cieszę się, że tu jestem. Zdałem maturę i rozeznaję, co dalej, zastanawiam się nad swoją drogą - mówi. Dla Janka te rekolekcje to także czas, kiedy na nowo może zacząć przeżywać wiarę, zanurzyć się w liturgii i modlitwie. Z drugiej strony przyznaje, że po maturze jego dni stały się bardzo luźne, a dzięki temu, że na rekolekcjach obowiązuje go ściśle określony plan dnia, jest pewien schemat, może wrócić do organizacji czasu w ciągu dnia.

Hasło tegorocznych rekolekcji powołaniowych stanowią słowa z Ewangelii św. Jana „Nauczyciel jest i woła cię”. Katechezy ks. Maksymilian stara się opierać na tym haśle. Skupiając się na słowie „nauczyciel”, mówi o autorytecie, o jego wpływie na kształtowanie młodego człowieka, wpływie na jego rozwój . „Jest”, czyli mówi o obecności Boga w życiu człowieka, o wierze przeżywanej dojrzale, o relacji z Jezusem. I „woła cię” - tu ks. Maksymilian skupia się na temacie powołania, jego rozeznawaniu, właściwym odczytaniu go w świetle Bożego słowa.
 
- Główną myślą, która staram się przekazać, jest prawda o tym, że nie będzie dobrego księdza czy męża, ojca, jeśli nie będzie dobrego chrześcijanina. A nie będzie dobrego chrześcijanina, jeśli nie będzie dobrego człowieka, co jest fundamentalne. Najpierw jest człowieczeństwo, później chrześcijaństwo i następnie kapłaństwo czy małżeństwo - zaznacza ks. Maksymilian.

Rekolekcje powołaniowe w elbląskim WSD trwają od 25 do 29 czerwca. Jest to czas wspólnej modlitwy, a także wspólnego spędzania czasu wolnego. W poniedziałek uczestnicy byli we Fromborku. W bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja przeżywali Mszę św., a później zwiedzili świątynię, po której oprowadził ich ks. prałat Jacek Wojtkowski.

Relacja na bieżąco z rekolekcji powołaniowych zamieszczana jest na profilu facebookowym Koło Powołaniowe.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..