Wielu z nich ideę służby ojczyźnie realizowało przy odbudowie miasta i jego tkanki społecznej.
Wystawa przedstawiająca losy żołnierzy Armii Krajowej oraz innych formacji niepodległościowych, którzy po II wojnie światowej szukali schronienia w Elblągu, została odsłonięta na elbląskim Starym Mieście.
Nosi tytuł „Elbląg. Miasto odnalezionych przeznaczeń żołnierzy Armii Krajowej”.
Ekspozycja, którą można zwiedzać od 10 sierpnia, została ulokowana między katedrą św. Mikołaja a Ratuszem Staromiejskim. W nowoczesny sposób opowiada o dziejach żołnierzy podziemia w mieście, które długo zmagało się z powojenną odbudową, a którego centrum ze zniszczeń podniosło się dopiero w latach dwutysięcznych.
Historia żołnierzy Armii Krajowej, którzy swoje życie spletli z powojennym Elblągiem, została ukazana z wykorzystaniem najnowszych technologii. W przygotowaniu większości zdjęć zastosowano technikę soczewkową 3D.
Wystawę przygotowano dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku oraz Stowarzyszeniu im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego z Elbląga.
Jego prezes Anna Szczepańska przypomniała, że żołnierze podziemia szukali w Elblągu nowego życia. – Całkowicie nowy świat Ziem Odzyskanych, polski Elbląg stał się ich przeznaczeniem. Za sprawą komunistycznych oprawców niektórych spotkał tragiczny los, męczeństwo. Jednak wielu z powodzeniem udało się zrealizować ideę ofiarnej służby Polsce – zaznaczyła.
Służbę tę urzeczywistniali między innymi poprzez odtwarzanie czy porządkowanie miasta. – Przyczyniali się również do odbudowy tkanki społecznej – mówił dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku dr Paweł Wardot. – Wystawa ukazuje również ten aspekt, podnoszenie z ruin Elbląga. Pokazuje, jak miasto wyglądało w 1945 roku i jak prezentuje się obecnie – podkreślał.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się