Nowy numer 39/2023 Archiwum

Dzień Cecyliański w diecezji elbląskiej

W Elblągu spotkali się organiści, chórzyści, członkowie zespołów muzycznych działających przy parafiach.

Do udziału w spotkaniu, które odbyło się z okazji przypadającego 22 listopada wspomnienia św. Cecylii, zaprosił ks. Piotr Towarek, delegat biskupa elbląskiego ds. muzyki kościelnej.

Mszy św. w katedrze św. Mikołaja przewodniczył bp Jacek Jezierski. - Według naszej skromnej wiedzy historycznej, Cecylia była Rzymianką. Istnieje tradycja, że spotkała ją śmierć męczeńska - mówił bp Jezierski. Dodał, że w Rzymie, na Zatybrzu, znajduje się bazylika, w której od VI w. czczona jest św. Cecylia jako męczennica.

- Chóry i schole kościelne, zespoły instrumentalne, kapele spotykamy na każdym kontynencie. Śpiew i muzyka są nieodłączną częścią chrześcijańskiej liturgii i innych nabożeństw. Człowiek wyraża siebie także poprzez śpiew i muzykę. W ten sposób artykułuje również swoją wiarę i miłość do Boga. W ten sposób wyraża swoją tęsknotę za tym, co wielkie i święte, najgłębsze pragnienia serca oraz ból swojej duszy - powiedział biskup elbląski.

Dzień Cecyliański w diecezji elbląskiej

Dzień Cecyliański w Elblągu odbył się w piątek 25 listopada. Bezpośrednio przed Mszą św. przybyli na spotkanie uczestniczyli w warsztatach - przygotowaniu śpiewu na Eucharystię - które poprowadziła Bożena Belcarz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast