Kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kwietniewie przeszedł niedawno remont dachu.
W pierwszej połowie grudnia zakończyły się prace remontowe w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kwietniewie. Prace prowadzono głównie przy konstrukcji dachu świątyni, który w ostatnim czasie ucierpiał w związku z upadkiem drzewa. Jak ocenili konserwatorzy, drewniana konstrukcja dachu zachowała się w doskonałym stanie. W czasie prowadzonego remontu znaleziono czytelne ciesielskie znaki montażowe, a także podpisy dawnych wykonawców prac w tej niezwykle istotnej części kościoła. Prace remontowe dachu świątyni były prowadzone przy wsparciu finansowym Lasów Państwowych w ramach programu „Drewno jest z lasu”.
Tak dobrze zachowane elementy mogą dziwić, zwłaszcza wziąwszy pod uwagę jak odległa w czasie jest historia kwietniewskiej świątyni. Wieś Kwietniewo jest jedną z najstarszych w okolicach Pasłęka. Dokument lokacyjny został wystawiony przez Krzyżaków w Dzierzgoniu 28 września 1299 r., zatem w 2024 r. będzie okazja do świętowania 725. rocznicy istnienia wioski.
Pierwszy kościół w Kwietniewie, istniejący już w 1299 r., wzniesiono prawdopodobnie z drewna. W latach 1330–1350 postawiono stojący obecnie ceglano-kamienny kościół w stylu gotyckim.
Wiele zabytków obecnych w kościele zostało wywiezionych w czasie II wojny światowej. Z dawnego wystroju we wnętrzu świątyni zachowały się jednak barokowy ołtarz z 1685 r. a także dwie stare płyty nagrobne. Przypuszczalnie jedna z nich należała do zmarłego w 1710 r. Christopha Ernsta von Reibnitza, druga zaś do jednego z przedstawicieli roku Wallenrodtów. Reibnitzowie i Wallenrodtowie przez wieki byli właścicielami wielu wsi między Pasłękiem a Dzierzgoniem.
Więcej nt. historii kwietniewskiego kościoła w najnowszym numerze "Gościa Elbląskiego" (18 grudnia).