Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Kolędy z duszą

Śpiewając, chcą innych przybliżać do Pana Boga.

Bożonarodzeniową tradycją jest wręczanie prezentów. W tym roku upominek dla najbliższych, parafian i miłośników muzyki przygotował także chór Cantate Domino, który działa przy parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Malborku. Jest nim debiutancka płyta z kolędami pt. „Cicha noc”. – Chór istnieje od grudnia 2015 roku, a płyta jest zwieńczeniem naszej dotychczasowej pracy – mówi Łukasz Rosiak, dyrygent, organista w parafii św. Urszuli Ledóchowskiej.

Pomysł, żeby nagrać płytę, powstał już kilka lat temu, ale by go zrealizować, brakowało przede wszystkim… odwagi. Ostateczna decyzja o nagraniu zapadła w październiku.

Odnaleźć ciszę

O płycie mówią „ona jest częścią nas”. Przygotowując kolejne utwory, nie tylko czerpali z tego, co już kiedyś powstało i zostało zaaranżowane, ale i wykonali utwory w opracowaniu swojego dyrygenta. – Te kolędy są pełne ducha – mówi Ł. Rosiak.

Nagranie powstało w listopadzie w kościele Najświętszej Maryi Panny na zamku krzyżackim w Malborku. Miejsce to wybrali ze względu na akustykę, a także dlatego, że najprawdopodobniej jest to jedyna przestrzeń w mieście, gdzie można odnaleźć ciszę. Nagranie kolęd w tym kościele – jak zaznaczają chórzyści – jest wyjątkowym przeżyciem. – Do kościoła weszliśmy po południu, kiedy turyści opuścili zamek. Było ciemno, a za murami padał pierwszy w tym roku śnieg. Śpiew w takim miejscu to bardzo przejmujące doświadczenie – opowiada Magdalena Fiturska, chórzystka.

W nagraniu wzięło udział 20 osób. Zaczęli o godzinie 15, a skończyli przed północą. W tym czasie udało im się wykonać postawione przed sobą zadanie, czyli nagrać 14 utworów, które składają się na płytę. M. Fiturska przyznaje, że choć był to ogromny wysiłek fizyczny, emocje były tak wielkie, że zmęczenie poczuła dopiero kolejnego dnia.

Promocję płyty w parafiach św. Urszuli Ledóchowskiej i Miłosierdzia Bożego w Malborku chórzyści zaplanowali na IV niedzielę Adwentu. To także okazja, żeby usłyszeć, jak śpiewają na żywo, choć tych możliwości w ciągu roku jest wiele. Starają się śpiewać na Mszach św. w jedną niedzielę miesiąca i w czasie najważniejszych dni w roku, np. Triduum Paschalnego.

Z pasji do muzyki

Chodzi przede wszystkim o piękno liturgii. – Musi ona być dopieszczona pod każdym względem, także muzycznym, a śpiew nie jest otoczką Mszy św., dodatkiem, jest jej integralną częścią. Kościół od zawsze był mecenasem sztuki, chcemy to kontynuować przy naszej parafii, chociażby poprzez sięganie po utwory pochodzące z różnych epok – mówi ks. Damian Winiarz, opiekun duchowy chóru, a także chórzysta. Warto dodać, że Cantate Domino jest jedynym chórem parafialnym w okolicy.

– Staramy się o jak najlepsze brzmienie i o to, żebyśmy byli jednolitą grupą. Bo chór to także rodzina, z próby każdy powinien wynieść coś dobrego dla siebie nie tylko odnośnie do zasad emisji głosu, poprawnego śpiewu – zwraca uwagę dyrygent.

– Tu spotykają się ludzie, których łączy wspólna pasja, a jest nią śpiew. Chór to nie tylko próby, ale i spotkania integracyjne, przyjaźnie. Śpiew to forma modlitwy, dla mnie jest on rozmową z Panem Bogiem, wielbieniem Go – kontynuuje M. Fiturska.

Z kolei Remi Chlebowski zwraca uwagę, że próby to sposób na odstresowanie się, zmęczenie fizyczne pomaga opaść negatywnym emocjom. Po próbach jest zawsze radosny, a wpływ na to ma nie tylko śpiew, ale i wsłuchiwanie się w innych, w harmonię.

Radości jest wiele

Przez lata chór się zmieniał. Początkowo był to chór żeński, później dołączyli mężczyźni. Obecnie Cantate Domino to dwie grupy – chór żeński i mieszany. Istnieje i może się rozwijać dzięki zaangażowaniu, pracy i poświęceniu wolnego czasu grupy osób.

Śpiewacy czekają na chętnych, którzy do nich dołączą. Bo chór to przede wszystkim wiele radości. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia cieszyło wyczekiwanie melomanów na moment, kiedy posłuchają płyty „Cicha noc”. Z drugiej strony wiele frajdy przynosi udział w konkursach i docenienie przez jury, tak jak w czasie tegorocznych festiwali piosenki religijnej w Kmiecinie, który wygrali, czy też pieśni wielkopostnej w Kielnie, gdzie zdobyli II miejsce. Teraz przygotowują się do XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek – Chełmno 2023, który odbędzie się 21 stycznia. W 2019 r. w konkursie tym zdobyli III miejsce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy