Przejawia się ono w dialogu, współpracy i przyjaźni.
Niedzielnej Mszy św. 22 stycznia w katedrze św. Mikołaja w Elblągu z udziałem ekumenicznych gości przewodniczył bp Jacek Jezierski. – Obchodzimy kolejny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. To wielkie dobro, że chrześcijanie z różnych Kościołów i wspólnot pielęgnują tę wspólną formę modlitwy. Jest to osiągnięcie w dążeniu do pełniejszej jedności – powiedział biskup elbląski.
W dalszej części homilii bp Jezierski podkreślił, że spory w kwestiach religijnych mają poważne następstwa. Powodują głębokie zranienia, traumę na pokolenia. – Jedność we wspólnocie pozostaje wielkim dobrem. Ta jedność nie oznacza zamordyzmu, bezwzględnego podporządkowania, dyktatur. Nie jest też dzisiaj równoznaczna z ideą globalizmu, jedność dopuszcza zróżnicowanie i autonomię. Jedność dotyczy spraw zasadniczych, fundamentalnych.
Nie jest tym samym, co jednolitość i uniformizm. Zaprzeczeniem jedności we wspólnocie są dowolność, skrajny indywidualizm, nieliczenie się z autorytetem. Zaprzeczeniem jedności jest totalny pluralizm, totalna wielość. Po wiekach konfliktów i sporów, znając ich konsekwencje, my, chrześcijanie, modlimy się o jedność i jej na co dzień poszukujemy. Szukamy jedności poprzez dialogi teologów, poprzez współpracę chrześcijan w konkretnych sprawach, zabiegamy o nią, pielęgnując kontakty przyjacielskie – zaznaczył.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się