Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Jak nad Betlejem

Autorskie aranżacje najbardziej znanych utworów.

Elbląskie chóry na jednej scenie w czasie jednego wieczoru – na taką muzyczną ucztę miłośników muzyki zaprosili chór Cantata i Zespół Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu. – W czasie koncertu usłyszą państwo najpiękniejsze kolędy, pastorałki i utwory świąteczne w wykonaniu chórów działających w naszym mieście – zapowiedziała Paulina Sadło, która wspólnie z Gabrielem Bagińskim prowadziła wydarzenie.


Koncert odbył się w środowy wieczór 18 stycznia w sali koncertowej szkoły muzycznej. Licznie zgromadzona publiczność usłyszała uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. Wystąpili oni jako dwa chóry – w pierwszym zaśpiewali uczniowie klas IV, a w drugim – klas V–VII. Wykonali oni takie utwory, jak „Wśród nocnej ciszy” czy „Pasterze mili”. Dyrygentem chórów była Marta Drózda-Kulkowska. W czasie muzycznego wieczoru usłyszeć można było także chór OSM II st., który prowadzi dyrygent Marek Rogalski. Wykonał on „Triumfy Króla Niebieskiego” i „Nad Betlejem”.
W wykonaniu Elbląskiego Chóru Kameralnego publiczność wysłuchała m.in. pastorałki „Północ już była”.

– Jest to zespół amatorski, skupiający osoby w różnym wieku, które łączy jeden wspólny mianownik – miłość do muzyki – zaznaczyła P. Sadło. Założycielem i dyrygentem chóru jest Miłosz Janiak, a zespół istnieje od października 2016 roku.
Kolejny chór, który zaśpiewał w środowy wieczór, to Redemptoris, działający przy parafii Matki Bożej Królowej Polski, prowadzonej przez redemptorystów. Jest to chór amatorski, zrzeszający w swoich szeregach miłośników muzyki z całego Elbląga i nie tylko. Koncertował w wielu polskich miastach, jak i poza granicami kraju. Chórzyści pod nazwą Redemptoris występują od 1989 r., a ich kierownikiem artystycznym jest Leszek Gosk.

W czasie koncertu wykonali m.in. „Zaśpiewam Jezuskowi” i „Ta święta noc”.
Jako ostatni wystąpił chór Cantata, który śpiewa już od ponad 35 lat, skupiając wokół siebie elblążan, pasjonatów śpiewu chóralnego. Działa on przy Stowarzyszeniu Miłośników Muzyki „Cantata” w Elblągu, a jego dyrygentem jest M. Drózda-Kulkowska. Chórzyści poszczycić się mogą szeregiem nagród zdobytych w czasie konkursów i festiwali w kraju i za granicą. Zdobyli także prestiżowy tytuł i certyfikat „Chór Cantata – Skarbnicą Kultury na Warmii i Mazurach”. W czasie koncertu w elbląskiej szkole muzycznej publiczność mogła usłyszeć w jego wykonaniu takie utwory, jak „Kolęda Maryi” i „Na całej połaci śnieg”.


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy