Zobaczyć miejsca, które już nie istnieją.
W Malborku trwają ostatnie prace związane z nowo tworzoną ścieżką historyczną. W kolejnych częściach miasta montowane są specjalne tablice z funkcją fotoplastykonu, co pozwala zamieścić informacje dotyczące danego miejsca, które mogą zaciekawić zarówno mieszkańców Malborka, jak i turystów. Będą to stare zdjęcia, mapki.
Takich punktów będzie 24. Znajdować się będą przy ulicach Sikorskiego, Orzeszkowej, Konopnickiej. Kolejne punkty będą m.in. z widokami na wieżę ciśnień, bulwary, na dawny wiatrak przy cmentarzu jerozolimskim. Ścieżka powstaje po to, by wyeksponować istniejące zabytkowe obiekty miasta oraz te już nieistniejące w formie dawnych zdjęć i informacji historycznej. Warto również wiedzieć, że tablice te będą wyposażone w kod QR, który po zeskanowaniu umożliwi miłośnikowi dawnych dziejów dostęp do wielu ciekawostek, informacji, jak i zdjęć związanych z danym zabytkiem.
Tomasz Agejczyk, dyrektor Muzeum Miasta Malborka, zaznacza, że ścieżkę można podzielić na dwie części. Jedna znajduje się na ulicach Malborka, a druga – wirtualna – na stronie internetowej MMM. Część wirtualna jest rozwinięciem i dopowiedzeniem opowieści dotyczącej historii Malborka. Powstająca ścieżka historyczna jest elementem projektu rewitalizacyjnego Malbork na „+”, a jej koszt – jak informuje Urząd Miasta – to 670 tys. zł.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się