Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Sympozjum w Kwidzynie

W Kwidzynie odbyło się sympozjum poświęcone projektowi badawczemu dotyczącemu katedry i zamku.

Zaprezentowane dziś wyniki badań to przyczynek do stworzenia naukowej monografii na temat fenomenu jakim jest zespół katedralno-zamkowy w Kwidzynie, ale również obraz tego, jakie dalsze prace należy w tym zabytku przeprowadzić. Takie wnioski płyną z sympozjum naukowego podsumowującego interdyscyplinarny projekt badawczy zrealizowany w najważniejszym kwidzyńskim zabytku w 2022 roku. W czasie spotkania, które miało miejsce 25 marca w Kwidzyńskim Centrum Kultury, badacze z całej Polski prezentowali wyniki prowadzonych przez siebie poszukiwań i dociekań.

Obecni na konferencji naukowcy zgodnie podkreślali, że materiał zgromadzony w czasie projektu jest przeogromny. Udało się dzięki niemu stworzyć wiele wartościowych prac, ale również przedsięwzięć, które były owocami prowadzonych badań. – Jak choćby stworzenie i udostępnienie na stronie internetowej kwidzyńskiej katedry tzw. wirtualnego spaceru po wszystkich zakątkach obiektu – mówił prowadzący sympozjum Juliusz Raczkowski. – A jest to spacer tak dokładny, że dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technik możemy przybliżyć sobie elementy świątyni, które są normalnie niewidoczne dla gołego oka – dodawał z kolei Piotr Bartosiak z firmy 3DSKANGEO odpowiedzialnej za przeprowadzenie trójwymiarowego skanowania zabytku.

Jak podkreślali obecni na konferencji badacze, takie rezultaty projektu pokazują, że jego wyniki nie muszą być wyłącznie ciekawe i wartościowe dla środowiska naukowego. – Pokazują, że nauka i biznes mogą ze sobą bardzo ściśle współpracować, co pozwala docierać do jak najszerszego grona odbiorców – zauważał Bartosiak.

Dalszy ciąg artykułu w "Gościu Elbląskim" na 2 kwietnia.  

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy