Nowy numer 48/2023 Archiwum

Pasłęk. Spotkanie z książką historyczną

Z pozycją nominowaną do tegorocznej nagrody "Książka historyczna roku" można było zapoznać się w bibliotece w Pasłęku.

W Sali Rycerskiej Urzędu Miejskiego w Pasłęku 16 listopada odbyła się prezentacja książki pt. „Nadzieje i rozczarowania. Echa zamachu majowego na Kresach Północno-Wschodnich II Rzeczypospolitej”. Wydawnictwo to jest nominowane w kategorii „Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku” w konkursie „Książka historyczna roku”. O swoim wyjątkowym dziele pasłęczanom opowiadał autor pozycji Piotr Bojarski.

Jak wskazywał kiedy uczy się i rozprawia o tzw. przewrocie majowym z 1926 roku i przejęciu władzy przez Józefa Piłsudskiego mówi się głównie o wydarzeniach, które wówczas rozegrały się w Warszawie. - Natomiast bardzo niewiele mówi się o tym, jak te wydarzenia były odbierane w innych częściach kraju. Jak ludność w innych miastach i regionach Polski reagowała na to co się wówczas stało? - zastanawiał się P. Bojarski. - Mnie zaś szczególnie interesowało to jakie nastroje panowały na Kresach Północno-Wschodnich II Rzeczypospolitej czyli w rzeczywistym „mateczniku” marszałka Piłsudskiego - opowiadał.

Autor wskazywał, że w samym Wilnie poparcie dla siłowego przejęcia władzy w kraju nie było tak jednoznaczne jak na prowincji, ale to mobilizacja oddziałów wojskowych z tych właśnie terenów i ich wysłanie do Warszawy pozwoliły na przechylenie szali zwycięstwa na stronę Piłsudczyków. - Książka ta opowiada też o postawach poszczególnych ważnych ludzi z tych terenów wobec przewrotu majowego. Jej zadaniem jest również odkłamanie wielu mitów, które narosły wokół tych wydarzeń w związku z tym w jaki sposób pisano o nich w czasach PRL - wyjaśniał.

Spotkanie przygotowano dzięki współpracy Biblioteki Publicznej w Pasłęku i Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy