Nowy numer 08/2024 Archiwum

Relikwie Ulmów w diecezji elbląskiej

Już wkrótce peregrynacja relikwii bł. rodziny Ulmów w diecezji elbląskiej.

W dniach 10-17 lutego odbędzie się w diecezji elbląskiej peregrynacja relikwii nowych błogosławionych męczenników Józefa i Wiktorii Ulmów oraz siedmiorga ich dzieci. Zostali oni zastrzeleni 24 marca 1944 roku. Stało się to po ujawnieniu faktu, że wbrew hitlerowskiemu prawu obowiązującemu w Polsce, przechowywali potajemnie grupę siedmiu Żydów, swoich znajomych i sąsiadów.

Beatyfikacja bohaterskiej rodziny odbyła się 10 września 2023 roku. Uznaje się to za jedno z największych wydarzeń o charakterze religijnym w Polsce ostatnich lat, ale także wydarzenie szczególne dla pamięci o wszystkich Polkach i Polakach, którzy w latach okupacji niemieckiej doświadczyli najcięższej z represji - kary śmierci za udzielenie Żydom pomocy.

Wybrane kościoły naszej diecezji odwiedzi wędrujący przez Polskę relikwiarz ze szczątkami męczenników. W kolejności peregrynacja obejmie Nowy Dwór Gdański, Malbork, Elbląg (parafie: greckokatolicka Narodzenia św. Jana Chrzciciela, św. Pawła, św. Brunona, św. Jerzego, św. Mikołaja i św. Wojciecha), Pasłęk, Morąg, Prabuty, Susz, Kisielice, Iławę, Kwidzyn (parafie: św. Jana Ewangelisty, Świętej Trójcy, Miłosierdzia Bożego, św. Wojciecha, św. Brata Alberta oraz kaplice: św. Ojca Pio i w Klasztorze SS. Benedyktynek Misjonarek), Gardeję, Ryjewo oraz Dzierzgoń.

Po zakończeniu peregrynacji w diecezji elbląskiej relikwie trafią do Torunia.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy