Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżniło proboszcza parafii w Jarnołtowie za dbałość o zabytkową świątynię.
Ksiądz Jarosław Janowicz, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Jarnołtowie, został wyróżniony złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami”. Nagrodę w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczył wyróżnionemu kapłanowi wicewojewoda warmińsko-mazurski Mateusz Szauer i burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski. Uroczystość odbyła się 28 marca podczas sesji Rady Miasta w Urzędzie Miejskim w Pasłęku.
Nagroda powędrowała do ks. Jarosława w dowód uznania za wieloletnią pracę nad przywróceniem świetności gotyckiego kościoła w Jarnołtowie z poszanowaniem sztuki konserwatorskiej i odtwarzaniem substancji historycznej. Kościół w Jarnołtowie został zrewitalizowany od strony zewnętrznej łącznie z aranżacją przestrzeni wokół zabytku. Obecnie trwają prace konserwatorskie wnętrza, wykonano prace przy ołtarzu głównym. Trwają przygotowania do prac konserwatorskich ambony oraz neogotyckiego drewnianego stropu świątyni. W przeciągu 12 lat posługi ks. Jarosława w Jarnołtowie Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał 12 pozwoleń na prowadzenie szeregu prac rewaloryzacyjnych.
Przyznana nagroda zbiega się z jubileuszem 300. rocznicy urodzin Immanuela Kanta, który w Jarnołtowie żył i pracował w charakterze nauczyciela domowego w latach 1750-1754. Na uwagę zasługuje realizacja pomysłu ks. Jarosława, który zagospodarował teren jarnołtowskiej świątyni w formie skweru parkowego „Zakątek Immanuela Kanta”. Jest to obecnie atrakcja turystyczna przybliżająca wszystkim zwiedzającym osobę i dziedzictwo filozoficzne Immanuela Kanta.
Już w czerwcu 2024 roku kościół w Jarnołtowie oraz „Zakątek Immanuela Kanta” staną się miejscem uroczystych obchodów jubileuszowych 300. rocznicy urodzin wielkiego filozofa z Królewca. Planowane są m.in. międzynarodowa konferencja popularno-naukowa, promocja wydawnictw historycznych, wystawa przygotowana przez Archiwa Państwowe oraz Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, promocja obiegowego znaczka Poczty Polskiej wydanego z okazji jubileuszu urodzin Kanta, a także festyn integracyjny.
Kościół Chrystusa Króla w Jarnołtowie. arch. UMiG Pasłęk