Jarmark zwieńczył obchody 620. rocznicy rozpoczęcia procesu kanonizacyjnego bł. Doroty.
Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Klimat religijny w diecezji pomezańskiej około 1400 na tle europejskim” koncerty organowe oraz Jarmark Dorotański to wydarzenia zorganizowane w Kwidzynie z okazji 620. rocznicy rozpoczęcia procesu kanonizacyjnego bł. Doroty z Mątowów.
Konferencja, w której udział wzięli prelegenci z renomowanych ośrodków naukowych z Polski i świata, podzielona była na trzy sesje tematyczne poświęcone religijnemu klimatowi diecezji pomezańskiej na tle europejskim, duchowieństwu diecezji pruskich oraz sztuce i religijności w XIV wieku w Pradze i Prusach.
Naukowcy nie tylko przedstawili życiorys patronki diecezji elbląskiej, ale również omawiali szczegółowo liczne zagadnienia i ciekawostki z jej procesu kanonizacyjnego. Omawiano również jak wyglądała promocja kultu błogosławionej Doroty. Prelegenci mówili również m.in. jak wpływały na siebie religijność pruska i czeska w XV wieku, mówiono o czeskich wpływach m.in. na kulturę i sztukę i związanej z tym wymianie artystycznej pomiędzy Czechami, Śląskiem a Pomorzem.
Debaty naukowe zwieńczyły koncerty organowe w wykonaniu prof. Oskara Gottlieba Blarra oraz Karola Hille, a także nocne zwiedzanie konkatedry św. Jana Ewangelisty.
Nieco szersze świętowanie miał Jarmark Dorotański. Zorganizowany na placu przy kwidzyńskiej konkatedrze festyn przyciągnął rzesze mieszkańców. Przybyli na wspólne świętowanie mogli nie tylko skorzystać z licznych stoisk z lokalnymi wyrobami, przejechać się bryczką, ale także wraz z dziećmi udać się do strefy animacji czy jednego z licznych ogródków gastronomicznych. Cały czas uczestnikom festynu towarzyszyła dobra muzyka. Można było wysłuchać m.in. największych włoskich przebojów, piosenek Dżemu, hitów z lat 80-tych i 90-tych, ale także chóru gregoriańskiego z zamku w Gniewie. Gwiazdami wieczoru byli raper Tau oraz Andrzej Rybiński.
W czasie jarmarku prowadzona była zbiórka na renowację katedralnych organów, wręczono także nagrodę dla Honorowego Przyjaciela Kwidzyńskiej Katedry.