Msza Święta oraz uroczysty przemarsz zainaugurowały obchody Dnia Niepodległości w Elblągu.
Uroczysta Msza Święta w katedrze św. Mikołaja zainaugurowała tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Elblągu. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił biskup Jacek Jezierski.
W kazaniu duszpasterz naszej diecezji przypominał, jak wiele różnorodnych aspektów wpłynęło na to, że pomimo 123 lat zaborów i celowego wynaradawiania naród polski przetrwał i zachował swoją tożsamość. - Język polski, którego uczono przede wszystkim w rodzinach, ale też w dworach szlacheckich, chociaż procesy wynaradawiania postępowały z każdym rokiem. Spoiwem była również świadomość historyczna i pamięć o wspólnej przeszłości. Pamięć o bohaterach narodowych i o dawnych zwycięstwach - wskazywał biskup Jezierski.
Zwracał uwagę również na słowa św. Jana Pawła II, który wielokrotnie przypominał, że czas zaborów polskiemu narodowi pozwoliła także przetrwać nasza kultura. - A więc pieśni, poezja, obrazy, krzyże nagrobne, patriotyczna biżuteria, dramaty i dzieła teatralne, własny sposób ubierania się i świętowania, w tym także taniec chodzony - polonez - wyliczał.
Homilia biskupa Jacka Jezierskiego z 11 listopada 2024.- Spotykamy się dzisiaj z poglądami, że państwa narodowe „przeżyły się” i nie mają przyszłości. Czy tak jest naprawdę? Czy należy rezygnować z własnej autonomii i suwerenności na rzecz nowych instytucji, które bywają nam ideowo obce? - pytał biskup.
11 listopada w ElbląguPo zakończeniu Mszy Świętej uczestnicy obchodów udali się pod pomnik Twórców Niepodległości przy ul. Rycerskiej, gdzie odbyła się oficjalna część dzisiejszych uroczystości.
W ramach świętowania elblążanie mogli także m.in. wziąć udział w X Elbląskim Biegu Niepodległości, obejrzeć inscenizację Międzyszkolnego Koła Historycznego pt. „Poświęcenie Sztandaru”, wysłuchać recitalu fortepianowego lub też przejechać się konnym powozem w towarzystwie marszałka ulicami Starego Miasta. Można było również skosztować wojskowej grochówki, która na czas obchodów przeżywanych w chłodnej listopadowej aurze działała wyjątkowo ożywczo. Żołnierze częstowali ciepłą zupą na placu przy katedrze. Już poza Starym Miastem, ale także w ramach celebrowania dzisiejszego święta, odbyła się na krytej pływalni MOSiR przy ul. Robotniczej VI Pływacka Sztafeta Niepodległości.