Szafarze diecezji elbląskiej tradycyjnie na swoim dniu formacyjnym spotykają się w Jegłowniku.
W parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jegłowniku 5 lipca odbył się doroczny Dzień Skupienia Szafarzy Nadzwyczajnych Komunii Świętej Diecezji Elbląskiej. Szafarze zobowiązani są do stałej formacji, aby móc lepiej wykonywać swoją posługę.
W czasie tegorocznego dnia skupienia wysłuchali m.in. konferencji bp. Jacka Jezierskiego na temat pierwszych soborów Kościoła, na których formułowało się chrześcijańskie wyznanie wiary, a które obowiązuje w tej formie aż do dziś. Jak przypominał pasterz diecezji, proces formułowania chrześcijańskiego Credo na soborach w Nicei (325 r.) i Konstantynopolu (381 r.) stanowił kluczowy moment w dziejach wczesnego chrześcijaństwa, kiedy Kościół musiał precyzyjnie zdefiniować swoją doktrynę wobec narastających sporów teologicznych. Bp Jezierski zwracał uwagę, że I Sobór Nicejski, zwołany przez cesarza Konstantyna Wielkiego, miał przede wszystkim rozwiązać kontrowersję ariańską - Ariusz z Aleksandrii głosił, że Syn Boży jest stworzony przez Ojca i jest mu podporządkowany, co podważało tradycyjne rozumienie Trójcy Świętej.
W odpowiedzi na to wyzwanie ojcowie soborowi sformułowali Credo Nicejskie, w którym zastosowali kluczowy termin homoousios (współistotny), podkreślając, że Syn jest "prawdziwym Bogiem z prawdziwego Boga" i dzieli tę samą istotę z Ojcem. Dzieło to zostało dopełnione na I Soborze Konstantynopolitańskim, gdzie rozszerzono wyznanie wiary o precyzyjne sformułowania dotyczące Ducha Świętego, określając Go jako "Pana i Ożywiciela, który od Ojca pochodzi", co ostatecznie ukształtowało nicejsko-konstantynopolitańskie wyznanie wiary obowiązujące w Kościele do dziś.
Najważniejszym punktem dnia skupienia była Eucharystia, której również przewodniczył biskup elbląski. W homilii przypomniał pokrótce historię beatyfikowanych niedawno w Braniewie sióstr katarzynek. Jednocześnie zachęcał szafarzy, aby również angażowali się w propagowanie losów sióstr męczenniczek pochodzących z regionu, który dziś sami zamieszkują.