Chopin i Debussy w gościnie u Norwida

łs

dodane 14.08.2015 16:16

Muzyka kompozytorów "odmiennych, acz bliskich" wypełniła salę elbląskiej Biblioteki Głównej.

Chopin i Debussy w gościnie u Norwida Elbląg, 13.08.2015, Koncert "Chopin i Debussy", Bibiloteka C.K. Norwida Łukasz Sianożęcki /Foto Gość

Koncert "Chopin i Debussy", który odbył się w Bibliotece im. C.K. Norwida w Elblągu, sprowadził publiczność, która do ostatniego miejsca wypełniła salę "U św. Ducha". Melomani mogli usłyszeć utwory w wykonaniu elbląskich artystek o światowej renomie.

Pianistka Maria Osowska-Utrysko i wiolonczelistka Barbara Misiewicz tworzą duet już od kilku lat.- Trochę razem występujemy, więc gdy się okazało, że będziemy jednocześnie w naszym mieście, jakoś samo wyszło, iż występujmy tu teraz – mówi Maria Osowska-Utrysko.

Skąd zestawienie Chopina z Debussym? – Są to twórcy o zupełnie odmiennym stylu komponowania. Utwory Debussyego to impresjonizm, zaś twórczość Chopina to czysty romantyzm i liryzm – mówi B. Misiewicz. – Niemniej wiemy, że francuski twórca inspirował się muzyką polskiego kompozytora, co m.in. przejawia się w bardzo ekstrawaganckiej harmonii jego utworów – dodaje M. Osowska-Utrysko. – Tak więc pewna ciągłość między tymi wielkimi artystami jest.

Takie nietypowe zestawienie nie okazało się zbyt trudne nawet dla najmłodszej publiczności. Na sali było wielu rodziców z dziećmi. – Warto je od małego oswajać z taką formą muzyki – mówi pani Jowita, która na występ przyszła z córeczką. Podobnie jak wiele innych obecnych na sali osób, także mama i córka przygotowały kwiaty, które na koniec wręczyły występującym artystkom.