Opłatek przed katedrą

ab

publikacja 20.12.2015 20:25

Harcerze z Elbląga przekazali Betlejemskie Światło Pokoju skautom z Kaliningradu.

Opłatek przed katedrą Elbląg, 20.12.2015, Świąteczne Spotkania Elblążan - dzień II Agata Bruchwald /Foto Gość

- Spotykamy się w bliskości świąt Bożego Narodzenia. To ważny obyczaj. Pomimo codziennych konfliktów, problemów, wzajemnych poniekąd nieuniknionych pretensji, spotykamy się - powiedział podczas Wigilii Elblążan bp Jacek Jezierski.

Biskup elbląski przypomniał, że wszyscy jesteśmy siostrami i braćmi poprzez przynależność do rodu ludzkiego. - Nosimy w sobie niepowtarzalność osobową i ludzką nienaruszalną godność - mówił.

- Bóg poprzez Jezusa Chrystusa demonstruje nam swoją życzliwość, dobroć i miłosierdzie. Swoją bliskość i zainteresowanie naszą dolą i naszym losem - tłumaczył bp Jezierski.

- Boże Narodzenie może być dla nas impulsem. Bądźmy skłonni raz jeszcze zdobyć się na życzliwość dla drugich. Na wyciągnięcie ręki do zgody, na pojednanie z bliskimi. Na podjęcie dialogu z przeciwnikami. Nie zamykajmy się w sobie. Zdobywajmy się na otwartość, na wyjście ku drugim - apelował bp Jacek Jezierski.

Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, miastu życzył rozwoju, a mieszkańcom zadowolenia z tego, że w nim mieszkają. - Życzę państwu radosnych, ciepłych, rodzinnych świąt - powiedział.

Wspólną Wigilię poprzedziło przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju przez harcerzy z Elbląga skautom z Kaliningradu. Polscy harcerze Betlejemskie Światło otrzymują od skautów ze Słowacji. Tegorocznej akcji towarzyszy hasło „Zauważyć człowieka”.

Phm. Mateusz Szmurło w imieniu harcerzy życzył wszystkim, by w naszych sercach gościł pokój. - Żeby Chrystus, który się narodził, zagościł w sercu każdego człowieka - mówił.

- Wszystkiego najlepszego. Zdrowia szczęścia, dużo uśmiechu na co dzień. Byśmy byli mili i uprzejmi dla siebie nie tylko w święta, ale na co dzień - życzyła pani Halina, jedna z uczestniczek spotkania.

- Elblążanom na te święta życzę przede wszystkim spokoju. A także, by takich uroczystości było więcej - mówiła pani Jadwiga. - Elbląg ma przestrzeń i potencjał artystyczny, by tak było - dodała.

- Życzę więcej uśmiechu, bo często twarze są smutne oraz tego, by w mieście było więcej kwiatów - kontynuował pan Piotr.

W czasie Wigilii Elblążan harcerze Betlejemski Światło Pokoju przekazali bp Jackowi Jezierskiemu oraz Witoldowi Wróblewskiemu. Na zakończenie wszyscy przybyli na plac przed katedrą św. Mikołaja podzielili się opłatkiem. Na scenie wystąpił Tomek Steńczyk z zespołem.