Wszyscy chcą przyjść do Matki

łs

publikacja 06.04.2016 12:00

- Przekazując ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy ojcom redemptorystom błogosławiony papież Pius IX dał im zadanie. Poprosił misjonarzy, aby "uczynili ją znaną na całym świecie”. Myślę, że udało się wypełnić to zadanie - mówi o. Piotr Wiśniewski CSsR.

Wszyscy chcą przyjść do Matki Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy Szymon Zmarlicki /Foto Gość

Już 17 kwietnia rozpoczną się obchody jubileuszu 150-lecia przywrócenia ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy do kultu publicznego. - Świętujemy jubileusz 150 lat od powrotu tej ikony do powszechnego kultu choć wizerunek ten czczony był w Kościele już dużo wcześniej - przypomina o. Piotr.

Przez 300 lat ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy była czczona w Rzymie w kościele św. Mateusza. Po zajęciu miasta przez wojska napoleońskie w 1798 r. kościół ten został zniszczony, a ikona przeniesiona do klasztoru augustianów przy kościele NMP w Posterula, gdzie umieszczono ją w prywatnej kaplicy zakonnej. - Na blisko 70 lat obraz został praktycznie zapomniany - mówi redemptorysta.

Jednakże w dniu 11 grudnia 1865 r. błogosławiony papież Pius IX powierzył tę ikonę ojcom redemptorystom, aby przywrócili ją do publicznego kultu. Miał ich poprosić wówczas, aby "uczynili ją znaną na całym świecie”. - Propozycja była, aby umieścić obraz w kościele św. Alfonsa, który został zbudowany na miejscu dawnego kościoła św. Mateusza - opowiada kapłan.

26 kwietnia 1866 r. ikona została wniesiona w uroczystej procesji do kościoła św. Alfonsa. Od tego momentu obserwujemy stałe i ciągle rosnące nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny pod wezwaniem Nieustającej Pomocy nie tylko w Rzymie, ale także na całym świecie.

- Myślę więc, że prośba papieża Piusa IX została wypełniona - mówi proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski. - Wizerunek ten znany jest już dziś na całym świecie, od Ameryki przez Europę, po odległe tereny Azji. I to nie tylko katolikom - zwraca uwagę o. Piotr.

Ze względu na swoją naturę obraz jest przedmiotem czci choćby wśród osób wyznania prawosławnego. - Wiemy jednak, że modlą się przed nim nawet nie-chrześcijanie - kapłan przypomina historię z Azji. - Tam do jednego z kościołów przychodziła regularnie kobieta i spędzała na modlitwie dłuższy czas. Miejscowy ksiądz wiedział jednak, że nie jest ona chrześcijanką. Kiedy zapytał ją, dlaczego więc modli się w katolickim kościele, odpowiedziała mu: "Jak to dlaczego? Przychodzę do matki" - opowiada o. P. Wiśniewski.

26 kwietnia 2016 r., w 150. rocznicę przywrócenia ikony do kultu publicznego, będzie celebrowana uroczysta Msza św. przed oryginalną ikoną w kościele św. Alfonsa w Rzymie. Uroczyste nabożeństwa zostaną odprawione także w kościołach oo. redemptorystów na całym świecie.

W naszej diecezji uroczystości będą odbywać się w kościele przy ul. Robotniczej 69 w Elblągu.

Szczegółowy plan uroczystości TUTAJ.