Poetycko o papieżu

łs

publikacja 13.05.2016 16:10

Dzieci i młodzież rywalizowały w konkursie recytatorskim poświęconym Janowi Pawłowi II.

Poetycko o papieżu Elbląg, 13.05.2016, III Międzyszkolny Konkurs Recytatorski pn. "Gracja-Recytacja". Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich Łukasz Sianożęcki /Foto Gość

18 uczestników z 10 różnych szkół wzięło udział w III Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim pn. "Gracja-Recytacja". Tegoroczna edycja tego konkursu przygotowywanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich w Elblągu, odbyła się pod hasłem "Jan Paweł II - poeta i człowiek miłosierdzia".

Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów zaprezentowali utwory poświęcone naszemu wielkiemu rodakowi, lub też przez samego Karola Wojtyłę napisane. - Młodsze dzieci prezentują poezję, zaś gimnazjaliści prozę - wyjaśniał dyrektor SPSK Tomasz Dłuszczakowski. Były to najczęściej fragmenty przemówień, które Jan Paweł II kierował do młodych. - Stoją więc oni przed bardzo trudnym zadaniem, aby zmierzyć się ze słowami wygłaszanymi przez tak wielkiego mówcę jakim był polski papież - dodawał.

Z wyjątkowym repertuarem przed publicznością zaprezentowała się Zuzanna Mrozik ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Elblągu. Zaprezentowała ona wiersz pt. "Karol Wielki - Największy Polak Wszechczasów" napisany przez jej... dziadka. - To było mniej więcej rok temu kiedy dziadek pokazał mi ten wiersz. Pomyślałam wtedy, że jest bardzo trudny - wspomina Zuzanna. Dziewczyna mówi, że dziadek bardzo często pisał wiersze specjalnie dla niej. - Wie, że bardzo lubię recytować, ale zazwyczaj to co przygotowywał dla mnie było dużo prostsze - opowiada. Przyjęła więc wiersz, ale o nim zapomniała.

Kiedy na początku bieżącego roku Zuzanna usłyszała, że w SPSK odbywa się konkurs poetycki poświęcony Janowi Pawłowi II, natychmiast przypomniała sobie o utworze dziadka i odszukała go w szufladzie. - Wiedziałam, że nie mogę zaprezentować nic innego - mówi. - Długo się uczyłam, było ciężko, ale myślę, że dałam radę - dodaje.

Takiego samego zdania było jury konkursu, które przyznało uczennicy SP nr 4 drugą nagrodę. Pokonała ją jedynie Klaudia Dembowska z SP nr 12 w Elblągu, za wykonanie wiersza pt. "Matka". Trzecie miejsce w młodszej grupie zajął Michał Rurik z SP SPSK w Smolajnach.

Nieco bardziej wyrównana była rywalizacja w grupie gimnazjalistów. Tam bowiem komisja konkursowa przyznała dwa równorzędne pierwsze miejsca. Zajęły je Julia Rurik z Gimnazjum im. ks. Jerzego Popiełuszki w Smolajnach oraz Paulina Stapurewicz z Zespołu Szkół nr 3 w Elblągu. Podium uzupełniła Diana Orłowska również z gimnazjum w Smolajnach.

Konkurs odbył się w 99. rocznicę początku objawień fatimskich oraz w 35 rocznicę zamachu na życia Jana Pawła II.