„…bo Krasin to moja Ojczyzna”

Agata Bruchwald

publikacja 30.09.2016 10:05

Krasin - mała wieś leżąca niedaleko Pasłęka. Co ją wyróżnia spośród miejscowości jej podobnych w całej Polsce? Może poszczycić się, że miała najdłużej urzędującego sołtysa w całym kraju. Pan Czesław Frączek wybrany na niego został w 1952 roku. Miał wtedy 21 lat.

„…bo Krasin to moja Ojczyzna” Pasłęk; 29.09; premiera filmu: "...bo Krasin to moja Ojczyzna" Agata Bruchwald /Foto Gość

Wczoraj w Pasłęku odbyła się premiera filmu o najdłużej urzędującym sołtysie w Polsce. - Kanwą tego filmu jest to, że wielkich ludzi mamy w książkach do historii Polskich. Ale także wielcy ludzie - a z drugiej strony bardzo skromni - mieszkają w takich wspólnotach jak gmina Pasłęk, piękny Krasin - mówił tuż po premierze dr Wiesław Śniecikowski, burmistrz Pasłęka. - Ci ludzie bardzo ciężko pracują. Nie pracują sami. Zawsze ze społeczeństwem, w społeczeństwie i dla społeczeństwa. Dziś są bardzo pięknym przykładem, jak można ludzi łączyć. W Krasinie wszyscy byli razem. Tam wszystko ludzi łączy - opowiadał burmistrz.

W Krasinie ludzi łączył sołtys, a także wiejskie zebrania, gdzie omawiano problemy wsi, stan dróg. Rozmawiano również o trudnych tematach, które ich interesowały. - Proszę zwrócić uwagę, ile dobra ci skromni ludzie, którzy znani są tylko niewielkiej części miasta i gminy Pasłęk tam wytworzyli - wskazał W. Śniecikowski.

Twórcami film „…bo Krasin to moja Ojczyzna” są: Barbara Nowak, Jerzy Miąskowski, Barbara Gołąbek. - Dzisiejsza uroczystość i wasza obecność na niej to dla mnie wielki zaszczyt. Nie spodziewałem się, że spotka mnie taki wielki honor, jakim jest film o moim życiu i działalności społecznej w sołectwie Krasin. Jestem bardzo szczęśliwy, że tak duża grupa zacnych ludzi zechciała przybyć na dzisiejszą uroczystość i obejrzeć ten film - powiedział chwilę po seansie Czesław Frączek.

Pan Czesław to honorowy obywatel Pasłęka, zdobywca tytułu „Sołtys Roku 2003”. Z funkcją pożegnał się w 2011 roku. Do pasłęckiego centrum kultury na premierę przybyły m.in. władze samorządowe, dyrektorzy szkół, mieszkańcy Pasłęka i Krasina, rodzina pana Czesława.  

W najbliższym czasie film "...bo Krasin to moja Ojczyzna" zostanie udostępniony w internecie.