Wrócić do Maryi

ab

publikacja 08.11.2016 20:55

W parafii ojców redemptorystów trwa nawiedzenie ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Wrócić do Maryi Elbląg, 08.11.2016, nawiedzenie ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy, parafia Matki Bożej Królowej Polski Agata Bruchwald /Foto Gość

Z okazji 150. rocznicy przywrócenia do kultu publicznego ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy Ojciec Święty Franciszek pobłogosławił ikonę z Jej wizerunkiem.

Obraz ten peregrynuje po wspólnotach redemptorystów na całym świecie. We wtorek 8 listopada nawiedzenie rozpoczęło się w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Elblągu. 

Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy na początku XV wieku pojawiła się w Rzymie. Wzbudziła niesamowity zachwyt, ludzie gromadzili się przed obliczem Matki Bożej.

Tak było przez prawie 300 lat, do czasu wojen napoleońskich. Po wkroczeniu wojsk napoleońskich do Wiecznego Miasta zniszczeniu uległ m.in. kościół św. Mateusza, w którym ta ikona była przechowywana. Kult zanikł.

Powrócono do niego w 1865 roku. Stało się to po tym, jak redemptoryści poprosili Ojca Świętego Piusa IX, by zgodził się, by ikona przechowywana w kaplicy klasztornej ojców augustianów mogła wrócić na swoje miejsce.

Jak przekonują ojcowie redemptoryści, nawiedzenie to jest po to, byśmy uświadomili sobie, jakie jest miejsce Matki Bożej w naszym życiu. Byśmy do niej wrócili. Dlaczego? Bo w naszym życiu z wiarą i miłością do Matki Bożej może być tak, jak z historią tej ikony.