Kapliczek u nas dostatek

ab

publikacja 14.11.2016 22:20

Ta publikacja uczy współczesnego odbiorcę szacunku do lokalnej historii.

Kapliczek u nas dostatek kapliczki Warmia i Mazury archiwum/ Regionalna Pracownia Digitalizacji w Elblągu

Na Warmii zachowała się niespotykana w innej części Polski liczba kapliczek - 1378 i przydrożnych krzyży - ok. 1500). Są też inne obiekty małej sztuki sakralnej: 51 kapliczki domowe, 27 figur przydrożnych, siedem grot, 18 dzwonniczek ludowych oraz 36 pomników wojennych.

Przez lata był to nieopisany element krajobrazu Warmii. Tematem zajął się dr Stanisław Kuprjaniuk, historyk, fotograf, przewodnik po Warmii, Mazurach i Ziemi Elbląskiej. Jest on autorem książki „Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek”.

Jak przyznał dr Kuprjaniuk w czasie potkania autorskiego, jakie odbyło się w bibliotece elbląskiej w poniedziałek, temat ten został podjęty o wiele lat za późno.

- Należało się nim zająć najpóźniej w latach 90-tych, kiedy jeszcze mieszkali tu Warmiacy. Obecnie jest coraz mniej osób, które znały historię kapliczek czy krzyży - mówił.

Część kapliczek ma za sobą kilkuwiekową historię, powstały bowiem w XVII i XVIII wieku. Wiele z nich powstało w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku, po objawieniach maryjnych w 1877 roku w Gietrzwałdzie. Co ciekawe, w kapliczkach ujrzeć możemy nie tylko Matkę Bożą, ale figury przedstawiające wielu świętych np. św. Annę, św. Rocha, św. Antoniego czy św. Jana Nepomucena.

Publikacja „Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek” to apel o poszanowanie pierwotnego ducha tzw. świętej Warmii. Uczy także współczesnego odbiorcę szacunku do lokalnej historii i ludzi ją tworzących.