Gęś rządzi

Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

publikacja 15.12.2016 19:42

Podczas tego festiwalu można było już dziś spróbować potraw wigilijnych i świątecznych.

Gęś rządzi Nowy Staw, 15.12.2016, Festiwal Przysmak Bożonarodzeniowy Łukasz Sianożęcki /Foto Gość

Gęś podbiła tegoroczny Festiwal Przysmaku Bożonarodzeniowego, który corocznie tuż przed świętami odbywa się w Nowym Stawie. Pierwszą nagrodę w konkursie na najlepsze danie świąteczne oraz nagrodę publiczności zdobyły właśnie potrawy wykonane z gęsiny.

- Sekret naszej potrawy tkwi w nadzieniu - mówi Elżbieta Kinder, która odebrała nagrodę za gęś faszerowaną, którą przygotował Zespół Szkolno-Przedszkolny z Nowego Stawu. Jak w przypadku każdej wyjątkowego specjału, dokładny przepis pozostaje tajemnicą. - Mogę zdradzić, że używamy do farszu najlepszego mięsa z indyka, oraz że całość świetnie współgra z sosem z żurawiny - dodaje pani Elżbieta.

Także wszystkim przybyłym na festiwal smak gęsi przypadł do gustu. Nagrodę publiczności otrzymała bowiem gęsina przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich - Trępnowy. - Ja wprawdzie głosowałem na pierogi, gdyż jestem ich wielbicielem, ale nie dziwię się, że wygrała gęś, gdyż była bardzo dobra - przyznaje pan Zygmunt.

Na festiwalu rywalizowano ponadto w dwóch innych kategoriach. - Wybieraliśmy również najlepsze ciasto świąteczne i nalewkę - wyjaśnia Krzysztof Osijewski z Nowostawskiego Centrum Kultury. - Wszystkie te słodkości jak i napoje oraz potrawy zostały przyniesione przez mieszkańców naszego rejonu. A że były bardzo smaczne świadczą o tym puste stoły, które zostały po degustacji.

Każdy bowiem z przybyłych na Festiwal Przysmaku Bożonarodzeniowego mógł skosztować zarówno wszystkich potraw konkursowych, a także wigilijnych zup oraz ryb przygotowanych przez organizatorów.

Podczas festiwalu odbywał się również jarmark ozdób świątecznych, rozstrzygnięto konkurs na własnoręcznie wykonane dekoracje, można było również wysłuchać laureatów konkursu pastorałek oraz koncertu Zespołu Koła Gospodyń Wiejskich z Lasowic Wielkich.