Zdobyć ich ciekawość

Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

publikacja 08.02.2017 14:55

Tutaj czasami wprowadzamy coś nowego, czasami przypominamy o sprawdzonych metodach, a jeszcze kiedy indziej odkopujemy stare, zapomniane sposoby, które są wyjątkowo skuteczne.

Zdobyć ich ciekawość Przykuć uwagę ucznia to dziś coraz trudniejsze zadanie. HENRYK PRZONDZIONO

W dobie wszechobecnej kultury obrazkowej coraz trudnej przykuć jest uwagę ucznia w trakcie lekcji. Dla wielu podopiecznych naszych szkół, część zajęć to czas do "odbębnienia". Co zrobić, aby lekcje nie były kojarzone tylko ze słowem "nuda", radzi Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu.

- Choć tak wiele się zmienia w szkole to jednak, to że uczymy w ławkach i przy tablicy pozostaje po staremu - zauważa Mateusz Paradowski, z Wydziału Wspomagania Edukacji i Multimediów. - A uczeń jest cały czas ze swoim telefonem, z różnorodnymi aplikacjami, dlatego nasze warsztaty mają pomóc nauczycielom jak zaciekawić ucznia czymś innym - wyjaśnia.

Właśnie w tym tygodniu w WMBP rusza kolejna tura bezpłatnych warsztatów dla nauczycieli, podczas, których będą oni mogli zgłębić nowe sposoby prowadzenia zajęć. - Podczas tych wszystkich zajęć czasami wprowadzamy coś nowego, czasami przypominamy o sprawdzonych metodach, a jeszcze kiedy indziej odkopujemy stare, zapomniane sposoby, które są wyjątkowo skuteczne.

W Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu odbędą się zarówno spotkania, które prowadzono już wcześniej, ale wprowadzony zostanie także szereg nowych zajęć.

Jednym z nowych projektów, na który zaprasza placowka jest: "Z miłości do kina, czyli jak wykorzystywać film w pracy z uczniami" (15 lutego). - W tych zajęciach pokazujemy nauczycielom, że wcale nie trzeba puszczać uczniom całego filmu i też niekoniecznie filmów, które są ekranizacją lektur - opowiada M. Paradowski. - Film jest bowiem dobrym wyjściem do rozmowy o wartościach, emocjach, o tym co aktualnie interesuje młodych ludzi. Współczesne kino z całą pewnością pozwoli przykuć uwagę uczniów i zdobyć ich zainteresowanie.

Podobnie jest w przypadku warsztatów pn. "Granie w opowiadanie"(21 lutego). Ich głównym celem jest wykorzystanie gier towarzyskich w kształtowaniu umiejętności wypowiadania się. - Tutaj pokazujemy nauczycielom, które gry są warte wykorzystania w pracy, uczymy także, że można samemu stworzyć taką grę. Przez nią możemy np. omówić lekturę, poprowadzić lekcję przyrody czy katechezy - mówi pan Mateusz.

- Jedną z kolejnych nowości są warsztaty "ABC pracy z uczniem słabo widzącym" (28 lutego) - wyjaśnia Anna Góralska, która poprowadzi zajęcia. - Duża część tych zajęć będzie polegała na wczuciu się w osobę słabo widzącą - dodaje. Uczestnicy próbują w ich trakcie rozpoznawać rzeczywistość wszystkimi zmysłami poza wzrokiem. Jak podkreśla pani Anna, w wielu elbląskich szkołach są nauczyciele, którzy mają w swoich klasach uczniów, którzy mają duże problemy ze wzrokiem. - I tu chodzi o to, aby takiego dziecka nie traktować jak problem, ale jak wyzwanie. Problemy często bowiem spychamy i chcemy się ich jak najszybciej pozbyć, a z wyzwaniami chcemy sobie radzić. Nasze warsztaty pomagają takiego podejścia się nauczyć.

W nadchodzących tygodniach biblioteka odbędą się również cykliczne spotkania nauczycieli przyrody i geografii oraz katechetów. Placówka wprowadzi również kilka innych projektów dotyczących m.in. programowania.