Na jubileusz coś się musi dziać!

red.

dodane 01.04.2017 09:00

W związku ze swoim 25-leciem diecezja elbląska powiększa swoje terytorium oraz dokonuje kilku istotnych korekt wizerunkowych.

Na jubileusz coś się musi dziać! Elbląg, widok z wieży katedry św. Mikołaja Łukasz Sianożęcki /Foto Gość

Do terenów, które obecnie są pod władaniem biskupa elbląskiego, zostają dołączone dekanaty Lubawa i Frombork.

Ten pierwszy ze względu na to, że na jego terenie znajduje się sanktuarium Matki Boskiej w Lipach, do którego bardzo często pielgrzymują mieszkańcy diecezji, m.in. z Iławy. "Nie jest pożądane, aby wierni diecezji elbląskiej poruszali się na własnych nogach, bez żadnego skrępowania, ale i bez żadnej opieki po obcych terenach" - czytamy w dekrecie "Primo Aprili Homo Homini Lupus Est". "Dlatego też okolice lipskiego sanktuarium stają się teraz na mocy poniższego dekretu nasze".

Z kolei włączenie Fromborka związane jest z postacią Mikołaja Kopernika. "Po tym, jak św. Mikołaj został ogłoszony patronem Elbląga, potrzebujemy kolejnych znanych Mikołajów, z którymi mogliby identyfikować się nasi mieszkańcy" - czytamy w tym samym dokumencie.

Ponadto podjęto decyzję, która ma wpłynąć na poprawę wizerunku diecezji elbląskiej. "Ze względów PR ogłaszamy, że od tej pory parafia Piekło będzie nosiła nazwę: Czyściec" - głosi dokument. Jak czytamy w uzasadnieniu, chodzi o to, aby nie można było już mówić, że ten lub inny ksiądz trafił ze swojej poprzedniej parafii prosto do Piekła.