Też jesteś namaszczony

łs

|

Gość Elbląski 16/2017

publikacja 20.04.2017 00:00

– Olej święty wnikający w pory naszej skóry jest znakiem Bożej łaski przenikającej naszą osobę – przekonuje biskup Jacek Jezierski.

W Eucharystii wzięło udział ok. 250 kapłanów. W Eucharystii wzięło udział ok. 250 kapłanów.
Agata Bruchwald /Foto Gość

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. We wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami odprawia Mszę św. Krzyżma. Kapłani koncelebrujący ze swoim biskupem odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. – Udział w tej starożytnej liturgii jest znakiem jedności prezbiterium Kościoła elbląskiego – mówił w elbląskiej katedrze biskup Jacek Jezierski podczas Mszy św. z błogosławieniem olejów: krzyżma, katechumenów i chorych.

Oleje, które święci się w Wielki Czwartek, są podstawą posługi sakramentalnej w Kościele katolickim. – Zabieramy dziś do parafii oleje z jednego źródła, gdyż wypełniamy tę samą posługę sakramentalną, choć w różnych miejscach i środowiskach – zwracał się do kapłanów biskup elbląski. Namaszczenie sakramentalne jest znakiem działania Bożego. – Jezus Chrystus, Odwieczny Kapłan. Namaszczony, przeniknięty Duchem Bożym, Mesjasz. Właśnie to hebrajskie słowo „mesjasz” znaczy namaszczony. Tak samo greckie słowo „christos” oznacza namaszczonego – wskazywał biskup Jacek. – My, chrześcijanie, jesteśmy namaszczeni łaską Ducha Świętego już w sakramencie chrztu.