Niech Ona będzie nam wzorem

red.

publikacja 23.06.2017 19:00

Za nami już sześć dni nowenny przygotowującej do odpustu w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Elblągu. Każdy z tych dni wypełniała modlitwa i ufne wołanie do Maryi.

Niech Ona będzie nam wzorem Elbląg. Nowenna przed odpustem - Sanktuarium MB Nieustającej Pomocy Paweł Truszczyński

Mszą św. pod przewodnictwem bp. Jana Styrny rozpoczęły się przygotowania do sanktuaryjnego odpustu. Pierwszego dnia uczestnicy nabożeństwa modlili się za uczestników pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Waldemar Maliszewski, kierownik Elbląskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. W kazaniu, nawiązując do piękna wspólnego pielgrzymowania, zachęcał do wyruszenia na pielgrzymi szlak.

W niedzielę modliliśmy się za samorządowców. Bp Jan Styrna w kazaniu nawiązał do tematu sumienia, które odgrywa bardzo wielką rolę w życiu każdego człowieka, ale również potrzebne jest ono w życiu społecznym. Dzięki sumieniu dobrze ukształtowanemu możemy być pewni podejmowania dobrych wyborów w życiu osobistym i społecznym. Nawiązując do słów św. Jana Pawła II wygłoszonych w czasie pielgrzymek do Polski, zauważył i przypomniał, że nasz święty rodak wielokrotnie nawoływał Polaków do bycia ludźmi sumienia.

Następnego dnia nowenny sanktuarium gościło wspólnoty adorujące Najświętszy Sakrament i wspólnoty różańcowe. O. Waldemar Michalski CSsR, który przewodniczył Mszy św., w czasie kazania zauważył, że często Matka Boża w swoich objawieniach zachęca do odmawiania Różańca i trwania na modlitwie przed Bogiem. Stwierdził również, że nie można poprzestać na samej modlitwie, ale trzeba promieniować swoją wiarą na środowisko, w którym się żyje.

Wieczornej Eucharystii przewodniczył i kazanie wygłosił o. Janusz Sok CSsR, prowincjał redemptorystów, który skierował słowa kazania szczególnie do osób życia konsekrowanego diecezji elbląskiej, Rodziny Radia Maryja oraz wszystkich tych, którzy w swoich codziennych modlitwach pamiętają o powołanych do życia kapłańskiego i zakonnego. W homilii ojciec prowincjał odniósł się do aktualnego tematu Roku Duszpasterskiego, podkreślając wagę przykładu życia w byciu świadkiem Ewangelii. - Nie wystarczą piękne słowa ani najbardziej porywające projekty czy pomysły; ważny jest styl życia osoby konsekrowanej. Powinniśmy nauczyć się spędzać czas z Panem Bogiem i z bliźnimi również w naszych wspólnotach. Chodzi bowiem o to, by nasza codzienność świadczyła o prymacie Chrystusa i najwyższej wadze Jego Miłości - mówił o. Sok.

Kolejny dzień w całości był poświęcony czcicielom Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Do udziału w pielgrzymce zostali zaproszeni mieszkańcy parafii noszących imię Matki Bożej Nieustającej Pomocy. - To za nich modliliśmy się w czasie Mszy Świętych i nabożeństw. W kazaniach kaznodzieje nawiązywali do szczególnej roli, jaką pełni w życiu człowieka Maryja, Matka Boga - mówi o. Piotr Wiśniewski CSsR. Kapłan w kazaniu zauważył ponadto, że Maryja była i jest obecna życiu uczniów Jezusa Chrystusa. - A oni na Jej wzór mają iść i głosić o Miłości - Bogu, jaki zrodził się w ich sercach i potrzebuje dzięki nim dotrzeć do każdego człowieka - podkreślał.

Tego dnia wierni usłyszeli również świadectwo trzech osób, które doświadczyły pomocy Maryi, Matki Pomocy Nieustającej Pomocy. Na wieczornej Mszy św. ks. Mariusz Ostaszewski, opisując Ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy, wskazał, że Maryja ukazuje nam Chrystusa, i zaprosił do codziennej obecności przy Niej, abyśmy mogli odkrywać Jej Syna, a naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Zachęcał do codziennego odmawiania chociażby jednej dziesiątki Różańca.

Następnego dnia w sanktuarium pojawili się członkowie Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych oraz wspólnoty charyzmatyczne. Każda ze wspólnot ma swoją duchowość, w każdej działa Duch Święty ze swoimi darami. Członkowie tychże wspólnot zaproszeni są, aby dzielić się swoją duchowością i charyzmatami z każdym człowiekiem.

Tego dnia szczególnie wybrzmiały podziękowania, które zostały odczytane w naszym elbląskim sanktuarium. „Matko Boża Nieustającej Pomocy! Dziękuję za Twoją miłość, dobroć, opiekę i łaski wyproszone u Jezusa. Dziękuję za łaskę, o którą prosiłam w Nowennie - mój wujek Janek został uzdrowiony z uzależnienia od alkoholu”. „Matko Boża Nieustającej Pomocy! Dziękuję Ci za wszystkie osoby, które modlą się za osoby chore. Mateńko, obdarz ich obfitością łask. Czesława”. „Matko Nieustającej Pomocy! Pragnę Ci podziękować za zdrowie” - słyszeliśmy.

Czwartek był z kolei dniem radości, gdyż świątynia sanktuaryjna zapełniła się dziećmi ze szkół i przedszkoli parafii Matki Bożej Królowej Polski w Elblągu. Na Mszy św. dzieci, nauczyciele i rodzice dziękowali Bogu za przyczyną Najświętszej Maryi Panny za kończący się rok szkolny. Był to również czas pożegnania o. Wojciecha Wilgowicza CSsR i br. Henryka Koguta CSsR, którzy dekretem ojca prowincjała zostali przeniesieni do innych placówek redemptorystów w Polsce.

Popołudnie było poświęcone dla Wspólnoty Honorowej Straży Najświętszego Serca Pana Jezusa, Wspólnoty Krwi Chrystusa oraz Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii św. Był to równocześnie czas świętowania 10. rocznicy powstania Honorowej Straży Najświętszego Serca w parafii MB Królowej Polski w Elblągu. Mszy św. przewodniczył ks. Stanisław Błaszkowski. On również wygłosił kazanie, w którym - nawiązując do Ewangelii - powiedział między innymi o ważnej roli modlitwy w życiu każdego człowieka i o wytrwałym zanoszeniu próśb do Boga.