U pijarów koniec ma stać się początkiem

Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

publikacja 28.11.2017 15:40

Święto patrona i Rok Jubileuszowy w elbląskiej szkole św. Mikołaja.

U pijarów koniec ma stać się początkiem Elbląg, 28.11.2017, patrocinium w ZS Pijarskich Łukasz Sianożęcki /Foto Gość

- Tak jak święty Józef Kalasancjusz opiekuje się nami, tak samo jak pijarzy opiekują się szkołą, a wasi wychowawcy i nauczyciele wami, tak chciałbym was prosić, abyście wy zaopiekowali się swoimi rówieśnikami - mówił dziś o. Rafał Roszer SP, do uczniów szkoły św. Mikołaja w Elblągu.

Ta placówka obchodziła dziś swoje święto patronalne czyli tzw. patrocinium. - A wyrazem tej opieki niech będzie dziś modlitwa za waszych kolegów z klasy. Czy mogę was o to prosić? - pytał uczniów.

Święto patronalne  w szkole św. Mikołaja w tym roku zbiegało się z zakończeniem świętowania Roku Jubileuszowego we wszystkich placówkach prowadzonych przez pijarów. - Życzę wam, aby to zakończenie było początkiem - mówił z kolei o. Józef Matras SP, prowincjał prowincji polskiej zakonu, który specjalnie z tej okazji odwiedził Elbląg. - Aby było początkiem dalszego pięknego życia każdego z was oraz pięknego rozwoju jako szkoły - dodał.

Z okazji święta uczniowie pijarskiej szkoły, zamiast w ławkach podczas pierwszych lekcji, spotkali się przy stole na wspólnym śniadaniu. Kolejnym punktem programu było przedstawienie w wykonaniu licealistów opowiadające o kondycji współczesnego młodego pokolenia. Na zakończenie uroczystości w holu szkoły uczniowie odsłonili, a ojciec prowincjał poświęcił, tryptyk - ikonę z patronami szkoły.