Taki był rok 2017

red.

publikacja 30.12.2017 12:53

Przypominamy najważniejsze wydarzenia mijającego roku w naszej diecezji.

Taki był rok 2017  Kwidzyn; 24.06; II sesja plenarna I synodu diecezji elbląskiej Agata Bruchwald /Foto Gość

Spoglądamy z nadzieją

Diecezja. 25 lat temu na mocy bulli papieskiej „Totus Tuus Poloniae Populus” powstała diecezja elbląska. Centralne obchody srebrnego jubileuszu odbyły się 25 marca.

„Jubileusze są okazją do spojrzenia w przyszłość. Trzeba nam w nią spoglądać z nadzieją” - podkreślił biskup elbląski Jacek Jezierski w liście do wiernych z okazji tej rocznicy.

„Zadaniem Kościoła elbląskiego pozostaje promowanie nauki Ewangelii, uczenie modlitwy i dojrzałego życia chrześcijańskiego, a także braterskie odnoszenie się do wszystkich, zwłaszcza do znajdujących się w potrzebie” - zaznaczył ordynariusz.

Zobacz także: 25-lecie diecezji elbląskiej

Młodzi i odpowiedzialni

Synod. W ramach trwającego I Synodu Diecezji Elbląskiej uformowały się pierwsze parafialne zespoły synodalne, a także zespół młodzieży. Do udziału w jego pracach zostało zaproszonych 40 młodych ludzi z całej diecezji wraz z opiekunami.

Uroczysta inauguracja posiedzeń tej grupy odbyła się 6 maja. - Uczestniczymy w wydarzeniu historycznym. Do czegoś przecież dochodzimy, coś mamy opracować, jakieś owoce z tego synodu po sobie zostawimy. Więc myślę, że wielka odpowiedzialność to uczucie, które towarzyszy nam wszystkim - mówił Piotr Słowiński z Iławy, jeden z członków zespołu.

Zobacz także: Uroczyste posiedzenie zespołu synodalnego młodych

Miasto zawierzone Matce

Jubileusz fatimski. Aby uczcić 100. rocznicę objawień Matki Bożej, która ukazała się trzem pastuszkom w Portugalii, w naszej diecezji odbyła się cała masa wydarzeń. Obok koncertów, konkursów, peregrynacji figur, pielgrzymek i licznych nabożeństw powstała także m.in. specjalna piosenka na tę okazję. Główne uroczystości odbyły się 13 maja, kiedy kapłani, klerycy, siostry zakonne i mieszkańcy Elbląga przeszli ulicami miasta w procesji fatimskiej. Wierni wyszli z kościoła Matki Bożej Królowej Polski i doszli do katedry św. Mikołaja. Tam o. Piotr Wiśniewski CSsR odczytał akt zawierzenia Elbląga Matce Bożej z Fatimy.

Zobacz także: Elbląg - procesja fatimska

Czytaj także: Maryja odwiedza osobiście

Mamy nowych kapłanów

Święcenia. 27 maja w katedrze św. Mikołaja w Elblągu trzech diakonów przyjęło święcenia kapłańskie. Nowymi pasterzami diecezji są ks. Maciej Rusiecki, który został wikariuszem w parafii Miłosierdzia Bożego w Malborku, ks. Grzegorz Wala, który posługuje w parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Malborku, oraz ks. Piotr Makowski, wikariusz parafii św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie.

Dzień wcześniej siedmiu kleryków Wyższego Seminarium Duchownego przyjęło świecenia diakonatu. Otrzymali je: Robert Dłuszczakowski, Łukasz Golec, Piotr Kanarek, Dawid Krawiec, Kamil Mikołajczyk, Marek Sadłocha i Łukasz Sołtysiak.

Zobacz także:

Święcenia diakonatu

Święcenia kapłańskie

Szlak nie pustoszeje

Pielgrzymka. Rok 2017 był rokiem wielu okrągłych rocznic. Tak samo było w przypadku Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę. Pątnicy z naszej diecezji w samodzielną wędrówkę do tronu Czarnej Madonny wyruszyli już po raz 25. W ubiegłorocznej EPP wzięło udział 640 osób. Towarzyszyło im 21 kapłanów, 9 sióstr zakonnych i 12 kleryków. Po 15 dniach ciężkiej wędrówki 11 sierpnia osiągnęli upragniony cel.

Tego samego dnia na Jasną Górę dotarli również pielgrzymi na rowerach. Na dwóch kółkach do Częstochowy przyjechało ponad 100 osób. Wśród nich było 5 księży.

Zobacz także:

VIII Pielgrzymka Rowerowa Elbląg-Susz-Jasna Góra

XXV EPP - Jasna Góra

III Żuławska Pielgrzymka Piesza

Wspólnota Różańca

Polska. - Chodziło nam o to, żeby zbudować potężną wspólnotę narodową, która się modli - mówi Maciej Bodasiński, pomysłodawca inicjatywy Różaniec do Granic. Wierni 7 października modlili się w 10 kościołach stacyjnych, ale również na plażach Morza Bałtyckiego oraz na wodach Zalewu Wiślanego. To właśnie z mieszkańcami regionu w rejs z Tolkmicka wyruszył M. Bodasiński.

Zobacz także:

Różaniec do Granic - Stegna

Różaniec do Granic - Zalew Wiślany

Chłód, szarówka, Różaniec

Szukali miłości

Rekolekcje. Nauki rekolekcyjne w hali Centrum Sportowo-Biznesowego w ostatnich dniach listopada to już miejska tradycja. W tym roku nauk pod hasłem: „Gdzie jest miłość?” wysłuchało 2000 uczniów elbląskich szkół średnich oraz kilkuset dorosłych. Rekolekcje prowadził ks. Michał Olszewski.

Zobacz także:

Rekolekcje z ks. Michałem Olszewskim

Rekolekcje w hali - dzień I

Rekolekcje "Gdzie jest miłość? - tura druga