Z roku na rok ładniejsze

Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

publikacja 21.02.2018 10:00

Tam konkurują ze sobą najwyższe i najpiękniejsze palmy wielkanocne w regionie.

Z roku na rok ładniejsze Tolkmicko, Regionalny Konkurs Palm Wielkanocnych Łukasz Sianożęcki /Foto Gość

W tym roku już po raz 11. w parafii św. Jakuba Tolkmicku odbędzie się Regionalny Konkurs na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną. - W zeszłorocznym jubileuszowym konkursie wzięło udział w sumie 26 palm, przygotowanych przez ponad 400 osób - wspomina ks. Józef Grochowski, proboszcz parafii. - Nasze jury miało nie lada orzech do zgryzienia, aby wyłonić najlepszych.

Także w tym roku tolkmiccy salezjanie zachęcają do nadsyłania swoich zgłoszeń do udziału w plebiscycie. Jak podkreślają organizatorzy do Niedzieli Palmowej zostało jeszcze wprawdzie trochę czasu, ale konkurs zapowiadany jest wcześniej, aby można było dobrze się do niego przygotować.

Biorący udział w poprzednich edycjach podkreślają, że wykonanie naprawdę dużej i pięknej palmy pochłania sporo czasu i wymaga skoordynowanych działań.

- Co roku na naszą palmę składa się co najmniej 250 ręcznie wykonanych kwiatów, poza tym gałązki bukszpanu, trzciny, oraz liczne elementy symboliczne. Do tego kij, sznurki, wstążki. To będzie w sumie ponad 500 różnych części składowych - wylicza Krystyna Czajkowska z Suchacza. Tamtejsze Koło Emerytów i Rencistów rokrocznie z sukcesami bierze udział w tolkmickim konkursie.

- Nie ukrywamy, że, aby wykonać tyle elementów trochę czasu trzeba poświęcić - mówi Iwona Pączkowska - Kiedy przygotowywałyśmy ostatnio następny zestaw ozdób, nawet nie zorientowałyśmy się kiedy okazało się, że jest druga w nocy - śmieje się. Jak przyznają mieszkanki Suchacza wykonanie palmy zajmuje im więc w sumie około trzy tygodnie.

Pierwszy ten konkurs odbył się w Tolkmicku w 2008 roku z inicjatywy ks. Sławomira Szczodrowskiego i obejmował jedynie szkołę podstawową, gimnazjum i przedszkola w Tolkmicku. - Z roku na rok palmy były jednak coraz ładniejsze, dlatego w 2012 roku poszerzyliśmy go o teren miasta i gminy Tolkmicko. Włączyły się inne szkoły i stowarzyszenia - wyjaśnia pani Daniela Bukowska, koordynująca przygotowania do konkursu.

Regulamin konkursu na następnej stronie.

REGULAMIN KONKURSU REGIONALNEGO

„NA NAJPIĘKNIEJSZĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ - 2018”

Parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku, Starostwo Powiatowe w Elblągu, Urząd Miasta i Gminy Tolkmicko, Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, Stowarzyszenie Oratorium im. św. Jana Bosko w Tolkmicku ogłaszają konkurs regionalny „Na najpiękniejszą palmę wielkanocną 2018”. Patronat honorowy – Starostwo Powiatowe w Elblągu, Patronat medialny – Gość Niedzielny.

Cele konkursu:

- Kultywowanie i propagowanie tradycji wśród mieszkańców miasta i gminy Tolkmicko oraz chętnych spoza tego terenu.

- Prezentacje umiejętności artystycznych wykonawców.

- Umożliwienie twórczej konfrontacji i wymiany pomysłów w pracy artystycznej.

Warunki konkursu:

1.Prace mogą być wykonane indywidualnie lub zbiorowo - bez ograniczeń wiekowych.

2. Bez względu na ilość osób uczestniczących w wykonaniu palmy, przysługuje tylko jedna nagroda. Do prezentacji palmy należy wytypować 1 przedstawiciela grupy.

3. Do konkursu mogą być zgłaszane palmy wykonane z naturalnych surowców takich jak pędy wierzby, bibuła, suszone kwiaty, bukszpan itp.

4. Forma i technika wykonania prac dowolna.

5. Minimalna wysokość palmy - 1 metr.

6. Warunkiem konkursu jest prezentacja palmy przez jej właściciela/właścicieli w pozycji pionowej, w procesji wokół kościoła w Niedzielę Palmową 25.03.br. o godz. 10:50 i udział w Mszy Św. o godz. 11:00.

7. Każda praca powinna być podpisana, z podaniem następujących danych: imię i nazwisko wykonawcy lub przedstawiciela – reprezentanta grupy, rodziny, ilość i wiek osób biorących udział w wykonaniu palmy, dane kontaktowe.

8. Prace należy dostarczyć do kancelarii Parafii św. Jakuba Ap. w Tolkmicku do dnia 19.03.2018 r.

Ocena i nagrody:

Jury, powołane przez organizatorów przy ocenie będzie brało pod uwagę:

- zgodność wykonania z regulaminem konkursu,

- ogólny wyraz artystyczny i pomysłowość,

- technikę wykonania,

- dobór materiałów,

- Oficjalne ogłoszenie wyników będzie miało miejsce w Niedzielę Palmową

25.03.2018 r. po Mszy św. o godz.11:00.

- Organizatorzy przewidują dla zwycięzców i uczestników konkursu pamiątkowe dyplomy i upominki.

- Wyniki zostaną podane w Gościu Niedzielnym, Informatorze parafialnym, na stronie parafialnej oraz innych dostępnych mediach.

Ustalenia końcowe:

- Prace zostają wykonane i dostarczone na koszt własny.

- Palmy, które nie zostaną odebrane do dnia 14 kwietnia 2018 r., zostaną zagospodarowane przez organizatorów.

- W sprawach nie ujętych w Regulaminie a mających istotny wpływ na organizację i przebieg konkursu, decydują organizatorzy.

Organizatorzy

Tolkmicko. 26.01.2018 r.