Pamiętają o wyklętych

Agata Bruchwald Agata Bruchwald

publikacja 14.03.2018 22:15

Zwycięzcy konkursu "Cześć i Chwała Bohaterom” odebrali nagrody.

Pamiętają o wyklętych Pantomima o losach żołnierzy wyklętych w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Elblągu Agata Bruchwald /Foto Gość

Konkurs "Cześć i Chwała Bohaterom" został zorganizowany z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Był on skierowany do dzieci i młodzieży z Elbląga i okolic.

Konkurs spotkał się z bardzo dużą popularnością, łącznie organizatorzy otrzymali ponad 400 prac. Rozdanie nagród odbyło się 14 marca w Klubie Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód.

Klaudia Dembowska ze Szkoły Podstawowej nr 12 zajęła drugie miejsca w konkursach filmowym i literacki. W filmie, który przygotowała przybliżyła słowa żołnierzy wyklętych, jakie każdy z nas powinien usłyszeć. Jak każdy w jej rodzinie interesuje się historią. Lubi oglądać historyczne seriale, jest fanką „Czasu honoru”.

Dzieci i młodzież wykonali prace plastyczne oraz formy przestrzenne pt. "Cześć i Chwała Bohaterom". Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych mogli nagrać krótki film - "Pamiętajmy o Żołnierzach Wyklętych", albo napisać pracę literacką  - "Żołnierze Wykleci - Żołnierze Niezłomni".   

- W swojej pracy przedstawiłam życiorys pani Ireny Sendlerowej, która była niezwykłą kobietą. Chciałam przybliżyć to, co ona zrobiła dla innych w czasie wojny, a to były wielkie rzeczy. Pisząc pracę, starałam się to robić z głębi serca. Myślę, że to mi się udało - mówi Roksana Jeżewska z Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu, która zajęła trzecie miejsce w konkursie literackim dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

O tym, że mogłaby się zainteresować postacią Ireny Sendlerowej, Roksanie podpowiedziała nauczycielka historii Dorota Kamm.

Pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach i grupach wiekowych zdobyli: Anna Paczkowska, Natalia Bartosiewicz, Wiktoria Brynda, Agnieszka Sosnowska, Jan Kurek, Maria Młodzińska, Jakub Zaliński.

Organizatorami konkursu było Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego i Szkoła Podstawowa nr 12 w Elblągu.