Siła cierpienia

ks. Piotr Olechowski

publikacja 29.03.2018 08:20

Autorem rozważań był ks. Marian Żbikowski.

W Wielką Środę ulicami Miłomłyna przeszli wierni, wspominając mękę Pana Jezusa. Nabożeństwo poprzedziła Msza św. w kościele  św. Bartłomieja.

Na tej drodze, każdy mógł znaleźć swoje miejsce. Nikt nie był wyróżniony ani pominięty, ponieważ droga ta jest wyjątkowa i bliska mieszkańcom Miłomłyna. Jak co roku, można było liczyć na parafian, którzy zgromadzili się wyjątkowo licznie. Przeszli nie tylko ulicami miasta, ale i przenieśli się w historii zbawienia, zobaczyli czas, kiedy Jezus oddawał za nas życie.

Rozważania Drogi Krzyżowej były wyjątkowe, bo napisane dwa lata temu przez ks. Mariana Żbikowskiego, obecnego proboszcza, który przewodniczył modlitwie.

Motywem przewodnim rozważań była siła cierpienia i miłość Boga do człowieka. Każdy mógł w nich odnaleźć swój krzyż, jaki niesie przez życie.

Niejednokrotnie mieszkańcom Miłomłyna cisnęły się łzy do oczu, słysząc swoje życiowe historie. Krzyż na swoich ramionach nieśli przedstawiciele różnych wspólnot parafialnych i środowisk, m.in. Koła Żywego Różańca, strażacy, Mozaika, ministranci, lektorzy, kobiety, mężczyźni, harcerze.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej było czasem, w którym w ciszy i modlitewnym skupieniu wspólnota parafialna rozpoczęła obchody misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.