Nie daj się zniewolić

Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

publikacja 09.04.2018 16:20

Dziś wiele rzeczy może uzależnić młodego człowieka. Oni już wiedzą, jak ich unikać.

Nie daj się zniewolić Przezmark, 9.04.2018, spotkania profilaktyczne "Młodzi, nie dajcie się zniewolić" Łukasz Sianożęcki /Foto Gość

- Wiemy, jak wiele zagrożeń czyha dziś na młodego człowieka. Jak wiele jest używek, które mogą zniszczyć nasze życie. Dlatego cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w konkursie, który przed tymi zagrożeniami ostrzega - mówi Karolina Sobocińska z klasy III a Gimnazjum Publicznego im. Zygmunta Stienborn w Przezmarku. Karolina wraz z dwiema koleżankami, Magdą Borowiec i Amelią Letkiman, były autorkami baneru, który zwyciężył w konkursie "Młodzi, nie dajcie się zniewolić".

- Wszystkie nasze spotkania profilaktyczne poświęcone tematyce uzależnień trwały trzy dni - wyjaśnia Mariusz Makowski, dyrektor gimnazjum i pomysłodawca inicjatywy. Spotkania rozpoczęły się Mszą św. w intencji trzeźwości młodzieży z gminy Stary Dzierzgoń z homilią ks. Antoniego Myjaka. Następnie młodzież wraz z nauczycielami i rodzicami przemaszerowała ulicami Przezmarka, niosąc przygotowane na konkurs transparenty.

Na przygotowanych banerach znalazły się pośrednie nawiązania do hasła, ale także elementy, które jasno wyrażają, co może uzależniać. - Na naszym plakacie duże miejsce zajmuje laptop - opowiada Emilia Pietrzak z klasy VI Szkoły Podstawowej w Myślicach. - A to dlatego, że to właśnie w internecie, grach komputerowych, portalach społecznościowych widzimy dziś największe zagrożenie dla ludzi w naszym wieku - dodaje. - Przez przesiadywanie nad komórką nie tylko tracimy kontakt z prawdziwym światem, ale również wystawiamy się na liczne zagrożenia - podkreśla jej koleżanka Ania Rakoczy.

Temat cyberprzemocy był również jedną z poruszanych kwestii w trakcie trzydniowych spotkań. O tym, jak bezpiecznie poruszać się po internecie, opowiadały przedstawicielki Komendy Powiatowej w Sztumie - kom. Katarzyna Kądziela, asp. sztab Alicja Lityńska i asp. Karolina Gastoł-Zawicka.

W czasie spotkań dzieci i młodzież uczestniczyły również w Festiwalu Zdrowia, mogły obejrzeć film "W głowie się nie mieści", a także wysłuchać koncertu i świadectwa Jacka Dewódzkiego, byłego wokalisty zespołu Dżem.


Całość artykułu w "Gościu Elbląskim" na 22 kwietnia.