Wspólnota wspólnej drogi

Agata Bruchwald Agata Bruchwald

publikacja 14.04.2018 15:20

Dziękczynienie za 25 lat istnienia Kapituły Katedralnej Elbląskiej.

Wspólnota wspólnej drogi Elbląg, 14.04. 25-lecie istnienia Kapituły Katedralnej Elbląskiej - Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego Agata Bruchwald /Foto Gość

- Kapituły są stowarzyszeniami znanymi w Kościele od wieków. Może warto spojrzeć na kapitułę katedralną nie tylko przez pryzmat władzy, ale jako na braterską wspólnotę duchownych diecezjalnych, wspólnotę osób, wspólnotę wspólnej drogi - powiedział bp Jacek Jezierski w czasie Mszy św. dziękczynnej z okazji 25-lecia Kapituły Katedralnej Elbląskiej.

Biskup elbląski wskazał, że po Soborze Watykańskim II kapituły katedralne straciły na znaczeniu. Przestały być senatem biskupa w diecezji. Obecnie ich zadaniem jest pielęgnowanie liturgii w katedrze.

- Kapituły pozostają nadal gronem osób wyróżnionych przez biskupa, wyróżnionych ad personam - zaznaczył bp Jezierski.

Mszy św. w katedrze św. Mikołaja w Elblągu przewodniczył abp Józef Górzyński. Metropolita warmiński złożył gratulacje z okazji jubileuszu. Powiedział, że  jest to nieduży jubileusz w historii Kościoła, ale przecież wpisujący się w niezwykle bogatą historię tradycji chrześcijaństwa na tych ziemiach.