Do człowieka wychodzimy z Bogiem

Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

publikacja 31.05.2018 14:30

Tutaj wspólnie świętują aż trzy parafie.

Do człowieka wychodzimy z Bogiem Elbląg, 31.05.2018, uroczystości Bożego Ciała, osiedle Zawada Łukasz Sianożęcki /Foto Gość

- Ciało i krew mówią nam o tym, że Bóg stał się człowiekiem, dlatego dziś do człowieka wychodzimy z Bogiem - mówił ks. Wojciech Borowski do wiernych z osiedla Zawada, podczas dzisiejszych uroczystości Ciała i Krwi Pańskiej.

Boże Ciało na tym osiedlu ma wyjątkowy charakter, gdyż wspólnie modlą się wierni ze wszystkich trzech parafii leżących na jego terenie. We Mszy Świętej uczestniczyli i do czterech ołtarzy razem przeszli parafianie od św. Wojciecha, św. Pawła Apostoła i Świętej Rodziny. Z tego powodu dzisiejsza procesja nazywana jest "zawadzką" procesją Bożego Ciała.

- Bóg przychodzi do nas w Komunii Świętej. A komunia to wspólnota - przypominał ks. Borowski. - Przyjmowanie więc Ciała i Krwi Pańskiej to inaczej trwanie w Nim i jego trwanie w nas.

Jak przypominał kapłan, uroczystość Bożego Ciała ustanowił papież Urban IV w roku 1264 i od tego czasu obchodzona jest na całym świecie. Papież podał trzy główne powody, dla których ją ustanowił: zadośćuczynienie znieważaniu Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu. - Pójdźmy i my dzisiaj tym tropem, przepraszając żywego, ukrytego w Eucharystii Chrystusa i dziękując mu za Jego stałą obecność - podkreślał.