Kryzys, którego nie widzimy

Agata Bruchwald Agata Bruchwald

publikacja 16.06.2018 18:35

Kolejna sesja plenarna I synodu diecezji elbląskiej odbyła się w Iławie.

Kryzys, którego nie widzimy Iława; 16.06; IV sesja plenarna I synodu diecezji elbląskiej Agata Bruchwald /Foto Gość

- Prowadzony przez papieża Franciszka nasz dzisiejszy Kościół jest całkowicie rozumiany w duchu Soboru Watykańskiego II jako wspólnota ewangelizująca i ewangelizowana, jako komunia ludzi umieszczona w wymiarze nadprzyrodzonym, u źródła której leży ścisła, osobista więź człowieka z Bogiem, bez której nie ma Kościoła - mówił Krzysztof Tomasik z Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Jego wykład „Sytuacja Kościoła we współczesnym świecie” był jednym z punktów IV sesji plenarnej I synodu diecezji elbląskiej. Spotkanie odbyło się w Iławie.

Krzysztof Tomasik przypomniał, że papież wielokrotnie wskazywał, iż jeśli kościół nie służy zbawieniu człowieka, to nie służy niczemu. Na Kościół musimy spojrzeć przez pryzmat Ducha - Pięćdziesiątnicy, która jest u początku jego powstania.

- Granica między Kościołem a nie-Kościołem jest nie tyle wyznaczona metrykami chrztu czy deklaracjami w różnych dokumentach, lecz przede wszystkim przebiega w nas samych. Kościół wyrasta z Ducha i w pewnym sensie jest Duchem, dlatego każdy z nas powinien codziennie stawać się bardziej Kościołem Jezusa Chrystusa - przekonywał K. Tomasik.

W dalszej części wykładu prelegent zwrócił uwagę, że obecnie wiele mówimy o laicyzacji, zeświecczeniu kultury, religijnej obojętności. W szkole zamiast religii chrześcijańskiej proponuje się religioznawstwo, atakowane jest małżeństwo i życie.

- Od lat mówimy o kryzysie Kościoła, a skoro tak mówimy, to ten kryzys dotyczy nas osobiście, jako jego członków - wskazał K. Tomasik i dodał, że ten kryzys można rozpatrywać z różnych punktów widzenia.

- Jest jeden rodzaj kryzysu Kościoła, który nas dotyczy, a na który prawie w ogóle nie zwracamy uwagi. Uważamy się za członków Kościoła - deklarujemy to - ale ten Kościół jest jakoś daleko ode mnie. Nie jest moją wewnętrzną rzeczywistością. Myśląc o Kościele, nie myślę o sobie. Myślę o tych drugich - innych - co chodzą do kościoła, o księżach, zakonnikach, zakonnicach, hierarchii, papieżu. Kościele obejmującym cały świat, ale nie o sobie - że sam jestem Kościołem. Dlatego to chyba jest największy kryzys Kościoła, że nie jest on w każdym z nas -  wskazał K. Tomasik.

II sesja plenarna I SDE odbyła się w Kwidzynie 24 czerwca 2017 r., kolejna - w Elblągu 21 października 2017 r. w Elblągu. Dzisiejszą sesję poprzedziła Msza św. w kościele Przemienienia Pańskiego, której przewodniczył bp Jacek Jezierski.