Wysoce imponujące

Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

dodane 22.08.2018 21:40

W najbliższych dniach uważnie obserwujmy niebo nad Pasłękiem. Będą się nad nim gromadzić wyjątkowe, barwne obiekty.

Wysoce imponujące Pasłęk, 22.08.2018, zawody balonowe Łukasz Sianożęcki /Foto Gość

Już po raz kolejny sierpniowe niebo nad Pasłękiem przyozdobią barwne, gigantyczne kule. Po raz 22. odbywają się tam bowiem Świętojańskie Zawody Balonowe im. Bogusława Stankiewicza. Zawody trwają od 22 do 26 sierpnia i choć dziś odbyły się jedynie loty treningowe to przyciągnęły na plac przy ul. 11 Listopada liczną publiczność.

- Imponują przede wszystkim wielkością – zauważa pan Hieronim. – Ale także tym jak błyskawicznie potrafią się wznosić. Wydawałoby się, że taka wielka bańka będzie nabierała wysokości bardzo powoli i niezgrabnie, tymczasem poruszają się one z wyjątkową gracją – dodaje.

Jak przyznają władze miasta zawody balonowe to jedna z letnich atrakcji Pasłęka i świetna okazja do promocji całego powiatu elbląskiego. Pierwsze zawody zapoczątkował Bogusław Stankiewicz, wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Pasłęku. 

- Jedną z wielkich pasji Bogusława było także baloniarstwo. W 1997 r. Pasłęk obchodził swoje 700-lecie. Wymyślił wtedy, że wielką atrakcją uświetniającą ten jubileusz będą zawody balonowe. Inicjatywa spodobała się i przyjęła. Od tego czasu Świętojańskie Zawody Balonowe na trwałe wpisały się w kalendarz imprez sportowych oraz lokalnych wydarzeń. Gdy w 2007 r. Bogusław Stankiewicz niespodziewanie zmarł, stał się patronem tej imprezy. Te zawody odbywają się także ku jego czci - mówi starosta elbląski Maciej Romanowski, od lat bardzo mocno zaangażowany w organizację i promocję zawodów.

W obecnych zawodach bierze udział 15 załóg między innymi z Warszawy, Krakowa, Gdańska czy z Lublina.