Święty Franciszek się o nas upomniał

Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

dodane 04.10.2018 17:45

Katolicka podstawówka w Elblągu ma od dziś wyjątkowego patrona.

Święty Franciszek się o nas upomniał Elbląg, 4.10. Uroczystości nadania sztandaru Szkole Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Elblągu Łukasz Sianożęcki /Foto Gość

- Hasło waszego patrona to słowa: "Pokój i dobro". Żyć dobrem i głosić pokój - mówił o. Grzegorz Piśko OFMConv podczas uroczystości nadania imienia Szkole Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Elblągu. Placówka w 5. roku swojego istnienia przyjęła za patrona św. Franciszka z Asyżu.

- Życzę, aby te słowa stały się misją tej szkoły. Uczyć dobra i rozdawać pokój w świecie podzielonym, w świecie, który zagubił się i poszukuje wartości. Wtedy szkoła będzie promieniowała i przyciągała tak samo, jak do dziś promieniuje i przyciąga do siebie ludzi z różnych kultur wasz patron - podkreślał gwardian elbląskich franciszkanów.

Jak mówili uczestnicy uroczystości, choć wybór patrona okazał się nieco zaskakujący, to jednak nie był przypadkowy. - Od początku myśleliśmy, że to będzie może ktoś bardziej lokalny. Często mówiło się o bł. Dorocie z Mątowów albo może jakimś bardziej współczesnym świętym - wspominał ks. Ryszard Półtorak. - Ale po raz kolejny okazało się, że to nie my wybieramy sobie patronów, ale to oni wybierają nas.

Z taką oceną zgadzają się przedstawiciele szkoły. - Po prostu św. Franciszek się o nas upomniał. Upomniał się o swoją szkołę - mówiła Małgorzata Rysicka, dyrektor szkoły. - Przypomniało mi się, że kiedy odbywała się oficjalna inauguracja naszej placówki w 2013 roku, wówczas także był 4 października. Wtedy w homilii bp Jan Styrna powiedział: "Niech św. Franciszek ma was zawsze w swojej opiece". I, jak widać, ma do dziś.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele Miłosierdzia Bożego w Elblągu. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. biskup Jacek Jezierski.