Jesteście darem dla Kościoła

Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

publikacja 02.02.2019 12:45

Wszyscy wiemy, jak wiele zawdzięczamy osobom konsekrowanym.

Jesteście darem dla Kościoła Elbląg, 2.02.2019, katedra św. Mikołaja, uroczystość Ofiarowania Pańskiego, Matki Bożej Gromnicznej, Dzień Życia Konsekrowanego Łukasz Sianożęcki /Foto Gość

W związku z obchodami Dnia Życia Konsekrowanego, które odbyły się dziś w katedrze św. Mikołaja w Elblągu, biskup elbląski ks. dr Jacek Jezierski przypomniał, że - Każdy człowiek należy o wiele bardziej do Boga niż do świata.

Jak podkreślał, każdy człowiek jest mikrokosmosem, tzn. światem w sobie. - Jest kimś niepowtarzalnym, kimś, kogo Pan Bóg powołuje do istnienia, pozwala zaistnieć pomimo rozmaitych trudności, a nieraz złych medycznych rokowań czy obciążeń - podkreślał ksiądz biskup.

Biskup Jacek wskazywał, że życie konsekrowane jest darem dla Kościoła i wiąże się z osobistym powołaniem, wezwaniem Bożym, a nieraz nawet przynagleniem. - Stolica Apostolska i kościoły partykularne zdają sobie sprawę z wartości życia konsekrowanego i z dobrodziejstwa, jakie niesie obecność konsekrowanych zgromadzeń we wspólnotach lokalnych - mówił.

Chodzi tu o pielęgnowanie modlitwy, o naturalne szkoły czy też ogniska modlitwy zgodne z konkretnym charyzmatem. Kapłan wymienił także działalność misyjną, charytatywną, opiekuńczą, wychowawczą, medytacyjną prowadzone przez osoby konsekrowane.

Biskup Jacek przypomniał, że dziś życie konsekrowane, podobnie jak stan kapłański, przestaje być ruchem masowym, staje się bardziej elitarne. - Nie trzeba jednak płakać za przeszłością i narzekać na teraźniejszość. Trzeba podjąć wyzwania współczesności. Rozeznawać, co jest zamysłem Bożym na chwilę obecną, odpowiedzieć sobie, co powinniśmy dać z siebie Kościołowi, co powinniśmy dać ludowi Bożemu - zwracał się do zebranych w katedrze św. Mikołaja.

W dzisiejszych uroczystościach wzięli udział ojcowie i bracia zakonni z diecezji elbląskiej, siostry zakonne oraz świeckie osoby konsekrowane.