Marianka wciąż odkrywana na nowo

red.

publikacja 30.03.2019 20:00

Wykłady na temat niezwykłych odkryć poczynionych w kościele w Mariance.

Marianka wciąż odkrywana na nowo Kościół w Mariance. Agata Bruchwald /Foto Gość

Gruntowne prace remontowe i konserwatorskie w zabytkowym kościele pw. św. Piotra i Pawła w Mariance k. Pasłęka rozpoczęły się w 2007 roku.

Przystępując do nich dr Joanna Arszyńska z Zakładu Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i jej zespół wiedzieli, że pod warstwami farby kryją się malowidła ścienne powstałe najprawdopodobniej w latach 1450-1460.

Po raz pierwszy zostały one odkryte w czasie remontu w 1892 roku. Wiemy to, bo podczas prac wykonano fotografie, które zachowały się do dziś.

Odkrycie ponownie pokryto farbą, nie ingerowano w nie. Odsłonić i odnowić malowidła zdecydowano się dopiero w XXI wieku.

Obecnie w kościele w Mariance podziwiać można malowidło w oknie przedstawiające twarz Matki Bożej, a na ścianach postacie apostołów. Całość dopełniają fantazyjne dekoracje roślinne wykonane przez dawnych artystów. 

10 maja o godzinie 18 w kościele w Mariance wygłoszony zostanie cykl wykładów pt. „Malowidła kościoła gotyckiego w Mariance”. W programie spotkania m.in. wykład dr Joanny Arszyńskiej o konserwacji i restauracji malowideł ściennych w świątyni oraz  dra hab. Juliusza Raczkowskiego, który przedstawi temat - „Program ideowy średniowiecznych malowideł ściennych w Mariance. Typowe czy wyjątkowe?”

Organizatorem naukowego spotkania jest gmina Pasłęk.