Elbląskie Pola Nadziei 2019

Agata Bruchwald Agata Bruchwald

publikacja 02.04.2019 14:39

Pola Nadziei to doskonała okazja, by wesprzeć hospicjum.

Elbląskie Pola Nadziei 2019 Wiesława Pokropska poinformowała, że pieniądze w elbląskim hospicjum potrzebne są również na jego remont i odświeżenie. Agata Bruchwald /Foto Gość

Żonkil jest symbolem nadziei dla chorych. Właśnie te kwiaty rozdają darczyńcom wolontariusze, którzy kwestują na rzecz hospicjum.

Kwesty, z których dochód zostanie przeznaczony na rzecz Elbląskiego Hospicjum im. Aleksandry Gabrysiak, odbędą się przy kościołach 12 maja. Wolontariuszy spotkać będzie można w Elblągu, Pasłęku, Zielonce Pasłęckiej, Drulitach, Młynarach, Jarnołtowie, Błudowie, Gronowie Elbląskim, Zwierznie i Jeziorze.

Wesprzeć hospicjum można będzie także 27 kwietnia. Tego dnia kwesty odbędą się w Elblągu w sklepach: Leclerc, Kaufland, Centrum Handlowe Ogrody.

W tym roku po raz drugi w Elblągu odbędzie się Bieg Nadziei. Wziąć w nim udział będą mogły osoby dorosłe oraz dzieci. Dorośli zapisujący się na bieg zobowiązani są do wpłaty 30 zł na rzecz hospicjum. Takiego obowiązku nie ma w przypadku dzieci, ale jak zauważają organizatorzy zabawy, rodzice przy zgłaszaniu swoich pociech do udziału w zawodach także przekazują darowiznę. Każdy zawodnik może zakupić pamiątkową koszulkę. Kosztuje ona 10 zł. Więcej o biegu można dowiedzieć się na stronie II Elbląski Bieg Nadziei.

Gościem specjalnym tegorocznych elbląskich Pól Nadziei będzie Piotr Pogon, sportowiec od lat zmagający się z chorobą nowotworową. Jest on autorem książki „Zachwyt każdym oddechem”. Z mieszkańcami Elbląga spotka się 25 kwietnia o godzinie 17 w Bibliotece Elbląskiej.

Pieniądze, które zostaną zebranie podczas tegorocznych Pól Nadziei zostaną przeznaczone na powiększenie hospicjum.

- Od trzech lat przygotowujemy się do rozbudowy. Chodzi mi o to, żebyśmy wybudowali prawdziwy oddział pobytu dziennego - poinformowała Wiesława Pokropska, dyrektor elbląskiej placówki podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek 2 kwietnia.

Oddział pobytu dziennego ma powstać w nowym skrzydle budynku. Będzie tam jadalnia, pomieszczenia do muzykoterapii i terapii zajęciowej. Znaleźć się powinny również trzy łóżka oraz łazienka dla tych pacjentów, którzy chcieliby w czasie takiego pobytu odpocząć i się wykąpać.

Rozbudowa hospicjum się powinna rozpocząć w 2019 roku, bo termin pozwolenia na budowę upływa w lutym roku 2020. Koszt prac to ponad 4,2 mln zł.

Hospicjum Elbląskie akcję Pola Nadziei organizuje od 2004 roku.