Stagniewo. 30-lecie posługi biskupa Wysockiego

Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

publikacja 01.05.2019 15:20

W sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i św. Jana Pawła II w Stagniewie świętowano dziś 30-lecie posługi biskupiej ks. bp. Józefa Wysockiego.

Stagniewo. 30-lecie posługi biskupa Wysockiego Stagniewo, 1.05.2019 r. 30-lecie sakry biskupiej ks. bp. Józefa Wysockiego. Łukasz Sianożęcki /Foto Gość

Za nieustanną otwartość, chęć niesienia pomocy i umiejętność tworzenia wspólnot dziękowali dziś wierni ks. biskupowi Józefowi Wysockiemu. Okazją do takich podziękowań były uroczystości w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i św. Jana Pawła II w Stagniewie. W tym podelbląskim kościele świętowano dziś 30-lecie posługi biskupiej ks. bp. Wysockiego.

Święcenia przyjął on 29 kwietnia 1989 roku w katedrze fromborskiej. Głównym konsekratorem był ówczesny Prymas Polski ks. kardynał Józef Glemp.

W czasie homilii biskup elbląski ks. dr Jacek Jezierski przypomniał zasługi jubilata, jako biskupa pomocniczego w diecezji warmińskiej i później w nowopowstałej diecezji elbląskiej. - Nie ulega także wątpliwości, że dzięki staraniom księdza biskupa Józefa przygotowano podstawy do powstania diecezji ełckiej - przypominał biskup Jezierski. Zwracał też uwagę na ogromną pracę jaką wkładał on w animowanie duszpasterstwa w diecezji elbląskiej i budowanie świadomości religijnej i eklezjalnej w nowym miejscu posługi.

Biskup Józef zasłynął również ze swojego zaangażowania w II Synod Krajowy, który odbywał się w latach 1991-1999. Jest również inicjatorem katechez dla dorosłych, spotkań formacyjnych dla małżeństw i rodzin w oparciu o charyzmat Ruchu Światło-Życie.

Centrum działalności biskupa Józefa od kilkunastu lat jest ośrodek i sanktuarium w Stagniewie. Biskup Wysocki jest twórcą od podstaw tego miejsca, w którym regularnie gromadzą się wierni. Wyjątkowym zaś miejscem jest ono dla tych wszystkich, na których życiu posługa biskupa Józefa wyryła się szczególnym śladem.