Spotkanie z tymi, co się nawracają

Agata Bruchwald

|

Gość Elbląski 24/2019

publikacja 13.06.2019 00:00

– Nad tym, co tam usłyszałam, będę zastanawiać się przez najbliższe miesiące – mówi Iga.

▲	Ksiądz Łukasz Sołtysiak na wydarzenie pojechał z młodymi z Elbląga. ▲ Ksiądz Łukasz Sołtysiak na wydarzenie pojechał z młodymi z Elbląga.
Archiwum ks. Łukasz Sołtysiaka

Z diecezji elbląskiej w sobotni poranek 1 czerwca w kierunku Pól Lednickich wyjechało kilkanaście autokarów. Prawie 700 osób wyruszyło m.in. z Elbląga, Malborka, Sztumu, Miłomłyna, Kwidzyna, Gardei, Pasłęka, Kończewic, Nowego Dworu Gdańskiego, Dzierzgonia czy Morąga. – Młodzież z naszej diecezji bardzo chętnie bierze udział w spotkaniach lednickich – zapewnia ks. Marek Piedziewicz, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

W grupie, która wyruszyła z Morąga, było bardzo dużo osób debiutujących w Lednicy. Zdecydowali się, bo wiele im o spotkaniach opowiadał ks. Sławomir Milde. – Tuż przed wyjazdem wyspowiadałam się. Mimo to w czasie spotkania poczułam ogromną potrzebę rozmowy z księdzem. Poszłam na pole spowiedzi i zaczęłam rozmawiać z jednym z kapłanów. To była pierwsza osoba, przy której otworzyłam się tak, jak przy psychologu. Ta rozmowa bardzo dużo mi dała. Ksiądz przekazał mi wiele rad i wiadomości. Nad tym, co wtedy usłyszałam, będę zastanawiać się przez najbliższe miesiące – opowiada Iga Kłodnicka.

Iga zwróciła również uwagę na niesamowite zjednoczenie ludzi, których tam zobaczyła. – Zdziwiło mnie, że w Polsce jest tak wielu wierzących nastolatków... Przecież my szczelnie wypełniliśmy te wielkie pola! – dodaje.

Dla Dominiki Olender z Elbląga było to trzecie spotkanie młodych na Lednicy. – W tym roku towarzyszyło nam hasło: „Wiesz, że Cię kocham’’. Myślę, że te słowa szczególnie do mnie przemówiły. To właśnie dzisiaj Jezus czeka na potwierdzenie mojej miłości do Niego i pyta, tak jak św. Piotra: „Czy miłujesz Mnie?”. Niezwykłym przeżyciem były dla mnie śpiewana Koronka do Bożego Miłosierdzia i adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy polowej, gdzie pośród tańców i spotkania z tłumem ludzi mogłam przywitać się z żywym Jezusem Chrystusem – wspomina. Dodaje, że szczególnie ucieszyło ją to, że na Lednicę przybyło tak wielu kapłanów i sióstr zakonnych.

Młodzi po powrocie do domów zapewniali, że nie było czasu na nudę, a także chwalili zaangażowanie każdego pielgrzyma w przebieg spotkania. Nie zapominali przy tym podkreślić, że odpowiedzieli na zaproszenie dominikanów, bo kochają Boga i chcą się tym dzielić. – Lednica to dla mnie spotkanie z ludźmi, którzy się nawracają – mówi Wiktoria Żur, która na spotkanie wyruszyła z grupą z Gardei.

Spotkanie lednickie to także bardzo ważny czas dla kapłanów, którzy pielgrzymują z młodzieżą. – Dla mnie było to szczególne wydarzenie, bo jako ksiądz uczestniczyłem w nim po raz pierwszy. Wcześniej byłem tam, kiedy jeszcze chodziłem do szkoły, a drugi raz – jako kleryk. Z tegorocznego spotkania wyniosłem niesamowite doświadczenie spowiedzi, o którą poprosiłem innego kapłana – mówi ks. Sławomir Milde.

Młodzi modlili się tym razem w intencji księży, którzy przybyli na Pola Lednickie. Był to jeden z najważniejszych momentów spotkania. Kolejny to, oczywiście, Msza św. – Niesamowity był moment, kiedy zobaczyłem, ilu nas, księży, tam jest, i jak długa jest procesja wejścia. Wyjątkowe było również kazanie, które głosiło dwóch kapłanów – to jest moc. Na pewno w przyszłym roku będę się starał zorganizować taki sam wyjazd. Mam nadzieję, że pojedzie nas jeszcze więcej – zaznacza ks. Sławek.

Namiastkę tego, co przeżyli młodzi pielgrzymujący na Pola Lednickie, przeżyć będzie mógł każdy z nas już w uroczystość Bożego Ciała. W czwartek 20 czerwca Siewcy Lednicy wystąpią podczas koncertu uwielbienia w Ryjewie. Muzyczno-modlitewne spotkanie rozpocznie się o 16.30 na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury.