U Rozalii o kobiecie

Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

publikacja 05.09.2019 10:00

Ks. prof. Zawadzki: Żaden mężczyzna nie był zdolny tak ukochać Boga, jak kobieta, matka, którą nazywamy "łaski pełna".

U Rozalii o kobiecie Uroczystości odpustowe w parafii św. Rozalii. Łukasz Sianożęcki /Foto Gość

Postać św. Rozalii, patronki Susza, stała się pretekstem, aby opowiedzieć o współczesnym obrazie kobiety i nienaturalnych rolach, jakie dziś próbuje się jej narzucać. W czasie uroczystości odpustowych w parafii św. Rozalii ks. prof. Wojciech Zawadzki w poruszającej homilii opisał ten bardzo istotny w obecnych czasach problem.

- Wspominając dziś św. Rozalię, chciałbym powiedzieć o wielkiej godności i powołaniu każdej kobiety, tym bardziej, że we współczesnym świecie są różne wizje roli, znaczenia i pojmowania godności kobiety - mówił ks. Zawadzki.

- Przedziwne to misterium, ale Miłość Boga doświadczyła najwięcej miłości ludzkiej właśnie od kobiety, matki, Maryi. I to od momentu poczęcia aż po śmierć na krzyżu. Nawet zwłoki Pana Jezusa zostały złożone na kolanach matki. Żaden mężczyzna nie był zdolny tak ukochać Boga, jak kobieta, matka, którą nazywamy „łaski pełna” - mówił ks. profesor.

Kaznodzieja stwierdził, że dzisiejszy świat bardzo plącze naturalne porządki, że liczne instytucje, a nawet całe państwa pomimo odmiennych deklaracji bardzo często niszczą rodzinę, niszcząc kobietę i jej godność. - Próbuje się usuwać z języka terminy odwiecznie związane z człowiekiem. Usuwa się określenie „ojciec”, „matka”, „syn”, „córka”, „miłość”, „rodzina” - zwracał uwagę.

Zdaniem ks. profesora jedną z największych krzywd, jaką współczesny świat wyrządza kobiecie, jest promocja przekonania, że będzie ona dowartościowana tylko wtedy, gdy będzie wykonywać te same zajęcia co mężczyzna. - W ten sposób kobieta traci własne "ja". Traci własną tożsamość, która ma źródło nie w mężczyźnie, ale w samym Panu Bogu. Kobieta swojej godności nie może szukać w porównaniu do mężczyzny, ale w odniesieniu właśnie do Boga, bo jest stworzona na Jego obraz i podobieństwo - podsumował.


Całość artykułu w "Gościu Elbląskim" na 15 września.