VII sesja diecezjalnego synodu

Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

publikacja 26.10.2019 15:40

W czasie dzisiejszej sesji synodu diecezji elbląskiej debatowano nad projektem dokumentu "Diecezja elbląska jutro".

VII sesja diecezjalnego synodu Elbląg, 26.10.2019 r. VII sesja plenarna synodu diecezji elbląskiej. Łukasz Sianożęcki /Foto Gość

Debacie oraz głosowaniu nad projektem dokumentu "Diecezja elbląska jutro" poświęcone były dzisiejsze obrady sesji plenarnej I synodu diecezji elbląskiej. Obecna, VII już sesja diecezjalnego synodu odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu.

- Nie szukamy nowych dróg dla Kościoła, ale tego, w jaki sposób możemy być dojrzalsi - mówił na wstępie obrad ks. Stefan Ewertowski, sekretarz synodu. - Zadanie synodu jest bardzo trudne. Istnieje bowiem przekonanie, że już nie da się w prosty sposób opowiedzieć o świecie czy o Kościele, w którym żyjemy - zwracał uwagę. - Wpływa na to z całą pewnością dynamika przemian, ważny jest stan naszej mentalnej dojrzałości, doświadczenie wspólnoty Kościoła oraz bogactwo naszego języka. Bo my też zbyt często używamy językowych klisz albo religijnych komunałów, a przecież język wpływa na nasze myślenie - podkreślał ks. sekretarz.

Dlatego, jak podkreślali zgodnie zebrani na synodzie, opracowanie jednolitej formuły, która opisywałaby przyszłość i kierunki rozwoju lokalnego Kościoła, jest bardzo skomplikowane. Projekt takiego dokumentu zaprezentował ks. Marek Karczewski. Znalazły się w nim zalecenie synodu, ale także porady i sugestie dotyczące ewentualnych dróg, którymi diecezjalna wspólnota powinna zmierzać.

Podkreślono w nim m.in. konieczność dbania o spuściznę św. Jana Pawła II, rozwój dialogu z wschodnim Kościołem katolickim czy pielęgnowania tradycji. Dokument zwraca też uwagę na rolę świeckich w działalności ewangelizacyjnej, konieczność troski o małżeństwo i rodzinę, katechizację dzieci i młodzieży, oraz rozwój grup modlitewnych, ruchów i stowarzyszeń. Przypomina także o konieczności dbania o dzieła misyjne, opiekę nad niepełnosprawnymi oraz troskę o wszelkie dzieła stworzenia, czyli przyrodę, a także wiele, wiele innych.

W dokumencie podkreślono także potrzebę promocji mediów katolickich, zarówno internetowych, jak i tradycyjnych, jak "Gość Niedzielny" i "Mały Gość Niedzielny".


Więcej szczegółów na temat obrad i zawartości najnowszego dokumentu synodalnego w "Gościu Elbląskim" na 10 listopada.